+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Hukuk ve Kanunlarımız Forumunda Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Arasındaki Farklar özet Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Arasındaki Farklar özet
  Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Arasındaki Farklar Hakkında Bilgi

  Kat irtifakı sahiplerin birbirilerine karşı binanın yapılması,bitmesi ve kat mülkiyetine geçilmesi için birbirine karşı borçlanmasıdır.Sahipler bu borçlanmaları yerine getirmezlerse bir takım yaptırımlar onları bekler.Kat irtifakı henüz yapı yapılmamış,yapılacak veya inşaata başlanmış ama bitmemiş yapılar üzerinde yapılabilir.

  Kat irtifakı tapusu yapılacak veya yapılmakta olan inşaatın arsa üzerinde almayı düşündüğünüz dairenin hissesine düşen arsa tapusu demektir.Kısaca belli bir arsa üzerinde daire başına düşen haktır Kat irtifakı tapusu 1. Fotoğrafta gösterildiği şekilde olmaktadır.

  mulkiyet.jpg

  Kat mülkiyetinde ise bina yapılmıştır. Yarım ve yapılmakta olan binalar için kat mülkiyeti kurulamaz. Kat mülkiyetinde bina tamamlanmış ve yapısı bitmiştir.Kuruluş bakımından Kat irtifakı ile kat mülkiyeti arasındaki fark budur.Kat mülkiyeti tapusu, yukarıda aldığınız dairenin inşaatı tamamlanıp oturma raporu alındıktan sonra bir önceki aşamada arsa hissesi olarak aldığınız mülk cins değiştirerek arsadan binaya dönüşüyor, ve kat mülkiyeti tapusu ile belgeleniyor. Daha önce arsa şeklinde olan payınız artık daire tapusuna dönüşmüş oluyor.Kat Mülkiyeti tapusu 2. Fotoğrafta gösterildiği şekilde olmalıdır 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Kat mülkiyeti iki kişinin birlikte yaptığı bir evin 2 veya daha fazla kattan oluşması ve araların da geçen ticarettir yada anlaşmazlıktır.
+ Yorum Gönder


arsa tapusu,  arsa tapulu daire