+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Hukuk ve Kanunlarımız Forumunda Anayasa Mahkemesi kararlarının anayasada sayılan özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Anayasa Mahkemesi kararlarının anayasada sayılan özellikleri nelerdir
  Anayasaya göre belirlenen kurallar kesin ve nettir bu kurallara aykırı olarak işlenen bir suç mutlaka anayasa doğrultusun da cezalandırılmak zorundadır.

  Mahkemesi kararları kanun gücündedir.


  - Kesin hüküm sayılır. - Temyize gidilemez. - İbtal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz. - İbtal kararıyla yeni bir uygulamaya yol açacak şekilde hüküm kurulamaz.

  - Kararlar Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer. Anayasa Mahkemesi yürürlük tarihini 1 (bir) yılı geçmemek üzere ayrıca kararlaştırılabilir.

  - İbtal kararları geriye yürümez. Yani açık veya zımni şekilde mülga edilen kanunlar, ilga eden kanunun Anayasa Mahkemesi'nce ibtaliyle tekrar yürürlüğe giremez.

  - Anayasa Mahkemesi kararları kanun gücündedir. 2. Acil

  Anayasa Mahkemesi kararlarının anayasada sayılan özellikleri nelerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


anayasa mahkemesi kararlarının özellikleri,  anayasa mahkemesi kararları özellikleri,  anayasa mahkemesinin özellikleri,  anayasa mahkemesinin kararlarının özellikleri,  anayasa mahkemesi karari ozellikleri,  anayasa mahkemesinin ka