+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Hukuk ve Kanunlarımız Forumunda Yerel Yönetim Nedir Ve Görevleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yerel Yönetim Nedir Ve Görevleri
  yerel yönetim nedir ve görevleri nelerdir
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yerel Yönetim Nedir

  Belediyelerin Görevleri:


  1- Kentin altyapısı ile ilgilenmektedir. Bunun içerisine su dağıtımı, şebeke dağıtımı, kanalizasyon, şehiriçi yollar, doğalgaz dağıtımı vs. gibi işler belediyeye aittir.

  2- Çöp toplama, yolların temizlenmesi, itfaiye hizmetler, zabıta hizmetleri, cadde ve sokak temizliği ve halk sağlığını koruma gibi görevler.

  3- Şehir içerisinde imar ile ilgili izin ve belgeler belediyenin görevleri arasındadır.

  4- Şehrin ekonomik işleri belediyenin kontrolü altındadır. Fiyat ve ücret tespit etme, haller açma, pazar yerleri kurma, sanayi bölgeleri kurma vs. gibi görevler belediyeye aittir.

  5- Şehir içerisinde eğitim ile ilgili görevleri vardır. Okul öncesi eğitim verme, mesleki eğitim kursları düzenleme ve kütüphane açma vs. gibi görevleri vardır.

  6- Sağlık hizmetleri, dini görevler, nikah işleri, yurt açma ve ucuz konut yapma gibi görevleri vardır.

  7- Şehir içerisindeki ulaştırma alanındaki işler belediyeye aittir.

  8- Eski tarihi eserleri koruma, kültür merkezi açma, spor alanları yaratma, tiyatro müze ve sinema salonları açma gibi görevleri vardır.

  Köy Muhtarlıklarının Görevleri:


  1- Hükümet tarafından bildirilen kanunları köy içinde duyurma ve halka anlatmak ve kanunların kendisine verdiği işleri yerine getirmek

  2- Köyün sınırı içindeki asayişi sağlamak

+ Yorum Gönder


yerel yönetim nedir görevleri nelerdir,  yerel yönetimlerin görevleri,  yerel yönetimin görevleri nelerdir,  yerel yöneticisi kısaca görevleri,  yerel yönetim görevleri nelerdir,  yerel yonetimlerin gorevleri