+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Hukuk ve Kanunlarımız Forumunda Eşit Eğitim Hakkı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Eşit Eğitim Hakkı Nedir
  eşit eğitim hakkı nedir kısaca yazı
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Eşit Eğitim Hakkı hakkında bilgi


  Günümüzde çoğu çocuk çeşitli nedenler dolayısıyla eğitim hakkından yoksun bırakılıyor. Çocuklar okula gitmek yerine ağır işler yapıyor. Çoğu çocuğun eğitim hakkı elinden alınıyor. İşin en acı yönü ise bunu aileleri yapıyor.

  Sokaklara baktığımızda boya sandığı taşıyan çocuklar görmüşüzdür. Üstü başı boya içinde gözlerinde çalışmanın verdiği bir yorgunluk. Çok geçmeden önünden birkaç öğrenci geçer. Boyacı çocuk ise onlara gıpta ile bakar. En sonunda çocuklar gider ve boyacı çocuk işine döner.

  Çocukların çoğunun eğitim hakkı elinden alınıyor ama en çok altta kalan yine kızlar oluyor. Kız oldukları için eğitim hakları ellerinden alınıyor. Ülkemizde kızların eğitim hakkı olmadığı düşünülüyor.

  Ben 9 yaşındayken 12 yaşında bir kız arkadaşım vardı. Ben 3. sınıfa gidiyordum. O ise hiç okula gönderilmemişti. Aslında kızın bir kimliği bile yoktu. Ailesinin tek kızı olduğu için evde annesine yardım ediyordu.

  Sonra taşındılar. Kız arkadaşlarımdan biriyle akrabaydı. Duyduğuma göre kız 1 sene sonra evlenmiş. Tabii kimliği olmayan bir kız nasıl evlenecek? Dini nikâhla. Tabii13 yaşındaki kıza nikâh yapılmaz

  Dediğim gibi kız okumuyor. Kızın bir kimliği bile yokken okumaması çok doğal. Ailesi belki de kızlarına iyilik yaptıklarını düşünüyordur. Ama ben düşündükçe hiçbir anlam veremiyorum ve çok saçma buluyorum. Böyle yaparak kızlarının geleceğini bir kâğıt müsveddesi gibi buruşturup çöpe atıyorlar.

  Unutulmamalı ki eğitimsizlik cehaleti de beraberinde getirir. Çocuklarımızı da bu cehaletin içine sürüklersek onlara iyilik yerine kötülük etmiş oluruz. Onların hayatlarında çok derin çukurlar açarız. Siz de okula gitmediyseniz bu durumun ne kadar acı verici olduğunu bilirsiniz. Lütfen çocuklarımızın eğitim hakkını ellerinden almayalım.

+ Yorum Gönder