+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Peygamberimizin Diğer Peygamberlerden Ayıran Özelliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Peygamberimizin Diğer Peygamberlerden Ayıran Özelliği
  Peygamberimizin Diğer Peygamberlerden Ayıran Özelliği


  Yüce Allah, insanlar içinden seçtiği bazı insanlara vahiy yoluyla buyruklarını bildirir. Seçilen bu insanlara peygamber denir.

  Peygamberler, Allah’ın doğru yolu göstermek için görevlendirdiği elçilerdir. Onlar, yolunu şaşıran, sapıklığa, acılara ve bunalımlara düşen insanlara birer kurtarıcı olarak Allah tarafından gönderilmiştir.

  Peygamberlerin ortak amacı, tek Allah inancını ve öldükten sonra dirilme ile başlayacak olan ahirete imanı sağlayarak, insanlığı dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşturmaktır.

  Hz. Muhammed (s), Allah’ın gönderdiği peygamberlerin sonuncusudur. Allah vahiy yoluyla ve çoğu kez Cebrail meleği aracılığıyla buyruklarını ona bildirmiş ve ona ayetler indirmiştir. Kuranıkerim’de Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s) son peygamber olduğu açık bir şekilde belirtilmektedir.

  “Muhammed sizin adamlarınızdan hiçbirinin babası değildir. O, Allah’ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur.” (Ahzab Suresi 40. ayet)

  Hz. Muhammed (s) bir peygamber olarak, ona gelen ayetleri insanlara ulaştırmıştır, böylece tebliğ görevini yerine getirmiştir. Bu ayetlerde bir çok öğütler, bilgiler, emir ve yasaklar bulunmaktadır. Peygamberimiz onları insanlara bildirmiş,Allah'ın çağrısını herkese duyurmuştur.

  Hz. Muhammed (s) ona gelen ayetleri aynı zamanda gerek sözleriyle gerekse davranışlarıyla açıklamış, ayetlerin nasıl anlaşılacağını insanlara öğretmiştir. Böylece Allah’ın ayetlerde kastettiği anlamlar insanlar tarafında iyice anlaşılmıştır.

  Peygamberimizin peygamberlik yönünden biri de, Kuranıkerim’deki öğütleri bizzat uygulayarak, insanlara öncülük etmektir. Namazı, orucu, zekatı, iyilik etmeyi, güzel davranışlarda bulunmayı, ilk Müslümanlar Peygamberimizden görerek öğrenmiş, kendileri de aynısını yapmışlardır.

  Hz. Muhammed (s) fiziksel özellikleri ve biyolojik bir varlık olarak normal bir insandır; fakat biz insanlardan önemli bir ayrıcalığı vardır: O, Allah’ın insanlar için seçtiği bir elçidir. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Peygamberimiz ahir zaman ve son Peygamberdir. Bir ayette ben bazı Peygamberleri diğer Peygamberlerden üstün kıldım denilmiş ve Peygamberimiz için de o Rahmet olarak gönderdiğim son Peygamberdir denilmiş. Yani her Peygamber aynı eşitlikte değildir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimiz allah tarafından gönderilen son peygamberdir. o çok dürüst ve güvenilir biriydi. onun ümmetinde olmayanlar bile ona karşı sayı duyarlardı. peygamber efendimiz allahın gönderdiği mesajları insanlara kendisi uygulayarak gösterirdi. peygamber efendimiz dünyaya rahmet olarak gönderildi.
+ Yorum Gönder


peygamberimizi diğer peygamberlerden ayıran özellikler