+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Hz. Peygamber (s.a.v), kaç yaşında iken annesi vefat etti? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Hz. Peygamber (s.a.v), kaç yaşında iken annesi vefat etti?
  Hz. Peygamber (s.a.v), kaç yaşında iken annesi vefat etti?

  Peygamberimiz Altı yaşında iken annesi vefat etmiştir..  Kısa bir çocukluk dönemi ise şöyledir..

  PEYGAMBER EFENDİMİZİN DOĞUMUNDAN İKİ AY ÖNCE BABASI VEFAT ETMİŞTİR. MEKKE’DEKİ GELENEKSEL UYGULAMAYA GÖRE, ÇOCUKLAR SÜT ANNEYE VERİLİRDİ. PEYGAMBERİMİZ DE 4 YAŞINA KADAR SÜT ANNESİ HZ. HALİME’NİN YANINDA KALDI. 6 YAŞINDAYKEN ANNESİ DE VEFAT EDİNCE 8 YAŞINA KADAR DEDESİ ABDULMUTTALİB’İN YANINDA, DEDESİNİN VEFATINDAN SONRA AMCASI EBUTALİB’İN HİMAYESİNDE BÜYÜMÜŞTÜR. 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Hz. Amine Medineye gitmişti bir ay kaldıktan sonra Peygamberimiz o ve Ümmü Eymen ile dönmeye karar verdi yolda gelirken çok hüzünlüydü sanki hissetmişti ve yolun yarısındayken aniden rahatsızlandı ve hayata gözlerini kapadı.
 3. Ziyaretçi
  Hz peygamber kaç yaşındayken annesi vefat etti
 4. CAVİDAN
  Devamlı Üye
  Hz peygamber kaç yaşındayken annesi vefat etti
  Annesinin Ölümü ve Dedesi Abdulmuttalib’in Kefaleti

  Amine Hatun çocuğunu Halime’den teslim aldıktan sonra hem eşinin mezarını ziyaret etmek, hem de Muhammed’i (S.A.V) dayılarına götürmek için, Abdullah’ın cariyesi Ümmü Eymen’i de yanına alarak bir kervanla Yesrib’e gitti. Yesrib’de 1 ay kaldıktan sonra Mekke’ye dönüşünde “Ebva” denilen konaklama yerinde vefat etti ve naşı orada toprağa verildi. Bu sırada Hz. Muhammed (S.A.V) altı yaşındaydı. Ümmü Eymen Hz. Muhammed ‘i (S.A.V) kervanla Mekke’ye ulaştırıp sevgili dedi Abdulmuttalib’e teslim etti. Abdulmuttalib torununun bakımını bizzat üstlenerek onu itinayla büyüttü, hayatta olduğu sürece ona fevkalade ilgi ve şefkat gösterdi, daima “Bu torumun bir gün pek büyük bir makama erecek.” diyordu.

 5. Ziyaretçi
  Peygamberimiz 6 yaşında iken annesi ebva köyünde ölmüştür. Babası o doğmadan 2 ay önce medinede ölmüştür. 8 yaşına kadar dedesi abdulmuttalip le kalmıştır. O da ölünce amcası ebu talip ile kalmıştır. 25 yaşında iken haticeyle evlenmiş artık onla yaşıyordur

 6. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimiz babasını hiç görmemiştir. babası o doğmadan önce vefat etmiştir. peygamber efendimiz altı yaşındayken de çok sevdiği annesini kaybetmiştir. peygamber efendimizin hayatına bakıldığında her zaman sevdiği insanların ölümü ile sınandığını göreblirsiniz.

 7. Ziyaretçi
  Peygamber efendimizin doğduğu sene meydana gelen olağanüstü olaylar

 8. Ziyaretçi
  evet oyle olmustur peygamberefendimiz butun acilarla imtihan edilmistir ve makami mahmutu kazanmistir

 9. Fatma
  Administrator
  Peygamber efendimizin doğduğu sene meydana gelen olağanüstü olaylar
  1- O gece, bin yıldır ateşe tapan mecusilerin bin seneden beri yanmakta olan taptıkları ateş aniden sönüverdi.

  2- Sevgili peygamberimizin dünyaya geldiği gece, büyük bir yıldız doğdu. Bunu gören Yahudi alimleri, Tevratta belirtilen paygamberin doğduğunu anladılar. Ashab-ı kiramdan Hassan bin Sabit anlatır:

  "Ben sekiz yaşında idim. Bir sabah vakti Yahudinin biri; "Ey Yahudiler!" diye çığlık atarak koşuyordu. Yahudiler; "Ne var, bu bağırman nedendir?" diyerek yanına toplanınca, o; "Haberiniz olsun Ahmed'in yıldızı bu gece doğdu! Ahmed bu gece dünyaya geldi" diye cevap verdi.

  3- Peygamberimizzin doğduğu gece Kabe'deki putların hepsi yüzüstü yere yıkıldı. Urvet-übn-ü Zübeyr bildirdi: "Kureyş'den bir cemaatin bir putu vardı. Yılda bir defa onu tavaf ederler, develer kesip şarap içerlerdi. Yine öyle bir gün, putun yanına vardıklarında, onu yüzüstü yere yıkılmış buldular. Kaldırdılar, yine kapandı. Bu hal üç defa tekrarlandı. Bunun üzerine etrafına iyice destek verip diktikleri sırada, şöyle bir ses işitildi:
  "Bir kimse doğdu, yeryüzünde her yer harekete geldi. Ne kadar put varsa hepsi yıkıldı. Kralların korkudan kalbleri titredi!"

  4- Medayin şehrindeki İran Kisrasının sarayının on dört kulesi, burcu yıkıldı. O gece gürültüyle ve dehşetle uyanan Kisra ve halkı; yine kendilerinden bazı ileri gelenlerin gördükleri korkunç rüyaları tabir ettirdiklerinde, bunun büyük bir şeye alamet olduğunu anlamışlardı.

  5- O zaman mukaddes sayılan Save Gölü'nün de o gece bir anda suyu çekilip kuruyuvermişti.

  6- O gece Semave Deresi taşmıştır.

+ Yorum Gönder


peygamberimizin annesi kaç yaşında vefat etti,  peygamberimiz kaç yaşındayken annesi vefat etti,  peygamberimiz kaç yaşında iken annesi öldü,  hz muhammed kaç yaşındayken annesi öldü,  hz muhammed annesi vefat ettiğinde kaç yaşındaydı,  peygamberimiz annesini kaç yaşında kaybetti