+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Beklenen ve Müjdelenen peygamber Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Beklenen ve Müjdelenen peygamber
  Beklenen ve Müjdelenen Peygamber Hakkında Bilgi


  Bir gün ashabdan biri Allah Râsûlü’ne:“ Ya Resûlallah biraz kendinizden bahseder misiniz?” der. Cevabının bir kısmında, Allah Resûlü şöyle buyurur: “Ben İbrahim’in duâsı ve Hz. İsa’nın muştusuyum.”
  Kur’ân-ı Kerîm iki ayrı âyetiyle bu hususa temas eder.

  1) Hz. İbrahim (as) şöyle duâ etmiştir:
  “Rabbimiz! Onlara kendi içlerinden, Sen’in âyetlerini kendilerine okuyacak, onlara kitap ve hikmeti öğretecek, onları temizleyecek bir elçi gönder. Yegane Azîz ve Hakîm Sen’sin” (Bakara, 2/129).
  2) Hz. İsa (as)’nın müjdesi:
  “Hatırla ki, Meryem oğlu İsa, ‘Ey İsrailoğulları! Ben size Allah’ın benden evvelki Tevratı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmed adında bir peygamberi de müjdeleyici olarak (geldim)’ demişti. Fakat o, kendilerine apaçık deliller getirince ‘Bu, âşikâr bir büyüdür’ dediler.” (Saf, 61/6).
  Evet, Allah Resûlü (sav), sürpriz olarak ortaya çıkmış biri değildir. O daha gelmeden asırlarca önce haber verilen ve gelmesi bütün belirtileri vardı

  beklenenvemjdelenenpeyg.jpg 2. GÜLDEREN
  Üye

  Beklenen ve diğer ilahi kitaplarda da bahsedildiği üzere hz Muhammddi ve onun doğumu müjdelenmiştir kuranda siz ahmedi çocuğunuzu tanıdığınızdan daha çok tanırsınız denilmiştir ve bize tevratta ve incilde bildirildi.
 3. Abdulnasır
  Devamlı Üye
  Beklenen peygamber Hz.İbrahimin oğlu Hz.İsmailin soyundan gelmiştir diğer kutsal kitaplar (tevrat,incil,zebur) ondan bahsadilmekte ve onun geleceğini mejdelemişlerdir.müjdelenen peygamberin kutsal kitaplarda iki kürek kemiği arasında peygamberlik mührü vardır.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimize ümmetinden biri ir gün peygamber efendimizin kendisinden bahsetmelerini istemiştir. peygamber efendimizde şu cevabı vermiştir. ben hazreti ibrahimin duası hazreti isanın da müjdesiyim demiştir.

+ Yorum Gönder