+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Peygamberimizin hadisleri kaç tanedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Peygamberimizin hadisleri kaç tanedir
  peygamberimizin hadisleri kaç tanedir kısaca özetler misiniz 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  peygamberimizin hadisleri kaç tanedir hakkında bilgi
  peygamberimizin-hadisleri-ka-tanedir.jpg
  Hadislerin sayısı konusunda doktora yapan ve bunu bir kitap halinde yayınlayan Doç. Dr. Mustafa Karataş, Peygamberimiz döneminde rivayet sahasında dolaşan hadis sayısının 5.000’den (beş yüz değil, beş bin) fazla olduğunu söylemenin mümkün olmadığı sonucuna varmıştır. Tabii ki bu sayı tekrarsız hadisler için verilmiş bir sayıdır. Karataş, bu sayının tekrarları ile birlikte Kütüb-i Tis’a* denilen meşhur dokuz hadis kitabında 10.000 civarında olduğunu, sahabe ve tabiin sözleri de dâhil tekrarsız toplam hadis sayısının 30.000′i geçmediği kanaatindedir. Daha sonra farklı rivayet veya tekrarlanma suretiyle hadisler artmış ve hicri 3. asırda 1.500.000′e ulaşmıştır. (Mustafa Karataş, Rivayet Tekniği Açısından Hadislerin Artması ve Sayısı, Basılmamış Doktora Tezi, İstanbul, 1998, s: 230-231)

  İlk dönemdeki 5.000 hadisi tespit eden ve bunların “sahih”, “zayıf”, “uydurma” şeklinde sınıflandırmasını yapan herhangi bir çalışma olup olmadığını bilmiyoruz.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimiz örnek alacağımız ve bilmemiz gereken pek çok hadisi vardır. bunlar pek çok konuda olabilmektedir. mesela peygamber efendimizin oruç hakkında , namaz hakkında , komşuluk hakkı hakkında pek çok hadisi mevcuttur.
+ Yorum Gönder


peygamberimizin hadisleri kaç tanedir