+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Peygamberimizin aile büyükleri kimler olduğu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Peygamberimizin aile büyükleri kimler olduğu
  peygamberimizin aile büyükleri kimler olduğu 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  peygamberimizin aile büyükleri kimler olduğu hakkında bilgi

  peygamberimizin aile büyükleri kimler olduğu hakkında bilgi.jpg
  Peygamberimizin (sas) dedelerinden Kusay bin Kilab, Huzaa’lılardan Kâbe emanetlerini alarak, iyi idaresi ile kendi kabilesini saygın bir konuma getirip, Kâbe etrafında topladı. Bundan dolayı onun kabilesine Kureyş (toplamak, birleştirmek) ismi verildi.

  Hz. Peygamber’in (sas) dedesinin babası Haşim Mekke’den kışın Yemen’e, yazın Şam’a ticaret seferlerini ilk başlatan zattır. Hatta Bizans imparatoru ile anlaşma sağlayarak Kureyş tacirlerinin Bizans topraklarında ticaret vergilerinden muaf tutulmasını da sağlatır.

  Resulullah’ın dedesi Abdülmuttalib uzun boylu, sarışın idi ve sevimli bir sakal vardı.

  Peygamberin (sas) babaannesinin ismi Fatıma’dır.

  Efendimiz’in (sas) anneannesinin adı Berre’dir.

  Peygamberimizin dayısı yoktur.

  İbn-i Habib adlı müellif “Ümmehatu’n-Nebi” adıyla bize 20 nesil boyunca Resulullah’ın ninelerini gösteren calib-i dikkat bir çalışma bırakmıştır.

  Ahzap Suresinin 50. ayetinden Hz. Peygamber(a.s.m)’in halaları ve teyzelerinin olduğunu anlıyoruz.

  Efendimizin (a.s.m) halaları altı tanedir. İsimleri; Beyzâ, Berra, Atike, Safiyye, Erva, Ümeyme’dir. Bunlardan Atike, Safiyye, Erva iman etmiştir.

  Hz. Peygamber(a.s.m)’in Ferîda ve Fahita adında iki teyzesi vardır. İkisi de onun peygamberliğinden önce vefat etmiştir.

  Rasûl-i Ekrem Efendimizin üçü erkek Kasım, Abdullah, İbrahim dördü kız olmak üzere yedi çocuğu doğmuştur. Bunlar doğuş sırasıyle (Kasım, Zeyneb, Rukayye, Ümmü Külsûm, Fâtıme, Abdullah, İbrahim) isimlerini taşımışlardı. Bu yedi çocuğun altısı Hazreti Hadîceden, yedincisi Mısırlı Hazreti Mâriyeden idi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimiz 571 yılında mekkede dünyaya gelmiştir. peygamber efendimizin annesinin adı amine babsının adıda abdullahtır. bunun dışında dedesini adı da abdulmuttaliptir. bilindiği gibi peygamber efendimizin annesi vefat ettikten sonra peygamber efendimiz dedesinin yanında kalmıştır.
+ Yorum Gönder