+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Hz. osman peygamberimizin hangi kızıyla evlendi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Hz. osman peygamberimizin hangi kızıyla evlendi
  hz. osman peygamberimiz  Hz. Osman önce Rukiye’yi nikahladı. Onun ölümünden sonra da Ümmü Gülsüm’ü aldı.


  Hz. Osman (ra), hanımı Rukayye (ra) ağır hasta olduğu için, Resulullah (asm)'in izniyle Bedir savaşından geri kalmıştı. Rukayye ordu Bedir'de bulunduğu esnada vefat etmiş, Müslümanların zaferinin müjdesi Medine'ye ulaştığı gün toprağa verilmişti. Fiili olarak Bedir'de bulunmamış olmakla birlikte Resulullah (asm) onu Bedir'e katılanlardan saymış ve ganimetten ona da pay ayırmıştı (Üsdül-Gâbe, 3/586; Suyutî, Târihul-Hulefâ, s. 165; H.İ.Hasan, Tarihu'l-İslâm, 1/256).

  Hz. Osman Bedir savaşı hariç, müşriklerle ve İslâm düşmanlarıyla yapılan bütün savaşlara katılmıştır.

  Rukayye'nin vefat edişinden sonra Resulullah (asm), Hz. Osman (ra)'ı diğer kızı Ümmü Gülsüm (ra) ile evlendirdi.

 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Peygamber efendimizin kızı Ümmü Gülsüm, Uteybe b. Ebu Lehep ile evlendi. Rukiye isim kızı da Ebu Leheb'in diğer oğlu Utbe'deydi. Hz. Osman ilk önce Peygamberimizin kızı Rukiye ile evlendi o öldükten sonra diğer kızı Ümmü Gülsüm ile evlendi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hazreti osman peygamber efendimize iman eden yani ilk müslüman olanlar arsındadır. hazreti osman peygamber efendimizin damadı idi. önce peygamber efendimizin kızı rukiyeyle evlendi, hazreti rukiye vefat ettikten sonrada ümmü gülsümle evlenmiştir.
+ Yorum Gönder


hz osman peygamberimizin hangi kızıyla evli,  hz. osman peygamberimizin hangi kızıyla evlendi,  hz osman peygamberimizin neyi olur,  hz osman hz muhammedin neyi olur,  Hazreti Muhammedin damadı Hazreti Osman hangi kızıyla evlenmiştir,  hz.osman peygamber efendimizin hangi kızıyla evlendi