+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Peygamberimizin veda hutbesindeki evrensel mesajları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Peygamberimizin veda hutbesindeki evrensel mesajları nelerdir
  Peygamberimizin veda hutbesindeki evrensel mesajları hakkında bilgi


  Hz muhammedin veda hütbesindeki mesajları

  Peygamberimizin ölmeden önce yaptığı son haccında, Müslümanlara yaptığı son konuşmaya veda hutbesi denir.
  Peygamberimiz yirmi yıldan fazla bir süredir sürdürdüğü İslam'ı yayma mücadelesinde önemli bir başarı elde etmiş Arabistan yarımadasının her tarafına İslam'ı yaymıştı. Yüce Allah dinini tamamlamış, insanlara iletmekistediği ayetler tamamlanmıştı.
  Peygamberimiz görevinin bittiğini, yakında Yüce Sevgili'ye kavuşacağını umuyordu. Bu nedenle İslam'ın evrensel değerlerini özetleyen bir hutbe verdi.
  Peygamberimiz bu hutbede Allah'ın birliğine vurgda bulunarak, tekrar putperestliğe ve onun batıl uygulamalarına dönmemeleri konusunda uyardı. Herkesin Rabbinin huzuruna kavuşacağını ve yaptıklarndan dolayı hesap vereceğini bir kez daha hatırlattı.
  İslam'ın en önemli özelliklerinden biri hak ve adalet konusudur. Bu nedenle Peygamberimiz insanların birbiri üzerindeki haklarını hatırlattı. Bu haklar konusunda dikkatli olmalarını istedi.
  Cahiliye döneminin en büyük kötülüklerinden biri, kadınları değersiz görmeleri, kız çocuklarnı diri diri gömmeleriydi. Peygamberimiz kadınların haklarına bir kez daha dikkat çekti ve onları gözetmelerini istedi.
  İslam'dan önceki dönemin bir başka kötülüğü, soy üstünlüğünü iddia etmeleri bu nedenle birbiriyle sürekli savaşmalarıydı. Peygamberimiz bütün insanların Adem'den geldiğini hatırlattı ve üstünlüğün ırk ve soyla değil, yapılan güzel iş ve davranışlarla olduğunu vurguladı.
  Peygamberimiz, iki emanet bıraktığını bunlara sımsıkı sarıldıkları sürece hiçbir zaman yollarını şaşırmayacaklarını, bu iki emanetin Kur'an ve kendisinin uygulamaları olduğunu bildirdi ve en son şöyle dedi:
  İnsanlar! Yarın beni sizden soracaklar. Ne diyeceksiniz? Orada bulunanlar hep birlikte şöyle dediler: "Allah'ın elçiliğini ifa ettiniz,vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz,bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz diye şehadet ederiz." Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz(sav) şehadet parmağını kaldırdı,sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu:
  "Şahid ol yâ Râb! Şahid ol yâ Râb! Şahid ol yâ Râb!" 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Hz. Muhammed veda hutbesinde müslümanlara ögütler vermistir. Bunların birkaçı şunlardır. Benden sonra peygamber gelmeyecek. İslam dininden vazgeçmeyin.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimiz yaptığı son hacdan sonra veda hutbesini yazmıştır. peygamber efendimiz 23 yıllık peygamberlik görevinde islamiyeti yaymaya çalışmıştır ve bunu çok iyide yapmıştır. ölmeden öncede veda hutbesiyle insanları son defa uyarmıştır. peygamber efendimiz veda hutbesinde içkiyi kumarı ve faizi yasaklamıştır.
+ Yorum Gönder


veda hutbesindeki mesajlar nelrdir liste halinde,  veda hutbesindeki evrensel mesajlar maddeler halinde,  veda hutbesinin evrensel mesajları maddeler halinde,  veda hutbesindeki evrensel mesajlar,  veda hutbesindeki evrensel mesajlar nelerdir maddeler,  veda hutbesi evrensel mesajlar