+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Hz Muhammedin Dedesinin Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hz Muhammedin Dedesinin Hayatı


  hz muhammedin dedesinin hayatı hakkında bilgi

 2. Asel
  Bayan Üye

  Hz Muhammedin Dedesinin Hayatı Hakkında Bilgi


  Abdülmuttalib; inançlı, üstün meziyetleri olan, karakterli, iyi kalpli bir insan ve adil bir reis olarak tanındı. Ömrünün sonuna kadar putlara tapmadı. İçkiyi bıraktı. İbadet için Hira mağarasına gider ve burada ibadet ederdi. Ahirete olan inancı tamdı. Torunu Muhammed'e (asm) gözü gibi bakar ve gittiği yere kendisi ile birlikte götürürdü.
  Torunuyla ilgili olağanüstü hadiselere şahit olunca, yakın alaka ve ilgisi daha da arttı. Peygamber Efendimizin (asm) gittiği her yer bereket ve nimetlere mazhar oluyordu. Risale-i Nur'da da nakledildiği gibi, yağmur duasına çıkan Abdülmuttalib, mübarek torununu da beraberinde götürerek dua eder ve onun yüzü suyu hürmetine rahmet hazinesinden yağmurlar hemen yağmaya başlardı. (Mektubat, s. 143).

  Abdülmuttalib, daha hayatta iken torunu ile ilgili başka müjdeli hadiselere de şahit oldu. Bir ara Kureyşlilerle birlikte Yemen'e gittikleri zaman, Seyf ibn Ziyezen kafileyi yanına çağırarak onlara; "Hicaz'da bir çocuk dünyaya gelir. Onun iki omuzu arasında hâtem gibi bir nişan var. İşte o çocuk umum insanlara imam olacak." (Mektubat, s. 173) dedi. Kafilenin huzurunda bunları söyledikten sonra, gizlice Abdülmuttalib'in kulağına eğilerek, "O çocuğun ceddi de sensin" müjdesini verdi. Bütün bunlardan sonra Abdülmuttalib daha da hassasiyet göstererek, kendisinden sonra da torununa en iyi şekilde bakacak oğlunu tespit etti. Bu önemli vazifeyi, kendisinden sonra ifa etmek üzere oğlu Ebu Talib'e havale etti.

  Abdülmuttalib, daha hayatta iken yapması gereken en önemli görevi bu şekilde yerine getirdikten sonra, seksen iki yaşında Mekke'de vefat etti. Naaşı Cennetü'l-Mualla'ya defnedildi. Vefatı, Mekke'de büyük bir üzüntüyle karşılandı. Uzun süre matem tutan Mekkeliler dükkanlarını günlerce kapalı tuttular. (H. Ahmet Sezikli, "Abdülmuttalib", TDVİA, 1. C., s. 273)
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimizin dedesinin adı abdülmuttalibdir. abdülmutalib çok kararlı ve adil bir reisti.. herkes tarafından saygı gören bir insandı. peygamber efendimizin annesi öldükten sonra dedesi ona bakmıştır. peygamber efendimiz sekiz yaşına geldikten sonrada dedesi vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder