+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Hz Muhammedin Doğduğu çevre Hakkında Kısa Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hz Muhammedin Doğduğu çevre Hakkında Kısa Bilgi


  hz muhammedin doğduğu çevre hakkında kısa bilgi verirsmisiniz

 2. Asel
  Bayan Üye


  Hz Muhammedin Doğduğu Çevre Hakkında Genel Bilgi  Kabîleler arasında kan davası ve sınır anlaşmazlıkları gibi sebepler yüzünden savaş eksik olmazdı. Yalnızca yılın dört ayında (Muharrem, Recep, Zilka'de ve Zilhicce aylarında) savaşmazlardı. Bu aylara "haram aylar” denir. Bu aylarda, bütün kabîleler güvenlik içinde seyâhat edebildikleri için, genellikle büyük panayırlar bu aylarda kurulurdu. Mekke'nin hâkimi, Kâbe ve civârındaki putların koruyucusu oldukları için Kureyş kabîlesi, diğer bütün kabîlelerden saygı görürdü. Bu sebeple Kureyşliler, senenin her mevsiminde diledikleri yere seyâhat edebiliyorlardı.

  Hicaz bölgesindeki panayırların en önemlileri, Mekke civârında kurulmakta olan Ukaz, Mecenne ve Zülmecaz panayırlarıydı. Bu panayırlara ülkenin dört bir yanından akın akın gelenler arasında satıcılar, şâirler, hatipler, falcılar ve çeşitli dinlere mensup kimseler de bulunuyordu. Tâif'le Nahle arasında kurulmakta olan Ukaz panayırında, şiir yarışmaları yapılır; beğenilip derece alan şiirler, Kâbe'nin duvarlarına asılırdı.
  Müslümanlıktan önce, Arapların çoğunluğu putperestti. Yapmış oldukları bir takım heykellere ilâh diye tapıyorlardı. En önemli putlar, Hubel, Lât, Menât, Uzzâ, Vedd, Suva', Yeğûs, Yeûk ve Nesr adlarını taşıyanlardı. Mekke'de Kâbe ve civârına 360 kadar put yerleştirilmişti. Her kâbîlenin ayrı bir putu, her putun özel bir ziyâret günü vardı. Böylece yılın her gününde putlarını ziyârete gelenlerle dolup taşan Mekke, bir ticâret merkezi olduğu kadar, putperestliğin de merkezi hâline gelmiş bulunuyordu.

  Arabistan'da putperestlerden başka, Mûsevî, Hıristiyan, Mecusî (ateşe tapan) ve Sâbiî dinlerine mensup kimseler de vardı. Bunlardan başka, çok az sayıda, Hz. İbrahim'in tebliğinden o devre ulaşan dinî esasları benimsemiş tek Tanrı inancında olan "Hanîf"ler vardı. Nevfel oğlu Varaka, Cahş oğlu Abdullah, Huveyris oğlu Osman ve Sâide oğlu Kuss bunlardandı.
 3. Ziyaretçi
  çok güzel mükemmel iyi yani
 4. Ziyaretçi
  katılıyorum harfikulade ellerine sağlık

 5. Ziyaretçi
  çok beğendiğim bir cevap vermişler teşekkür ederim

 6. Ziyaretçi
  çok güzel bir bilgi ama çok uzun

 7. Ziyaretçi
  azınıza sağlık allahım o güzel dilinize tatlı sözler emretssin

 8. Ziyaretçi
  ben performans ödevimi yapacağım mükemmel bişe bu tam benlik hem de kısa

 9. Ziyaretçi
  çok güzel bu sayfa abi yaaa
  ödevime cok yardımcı oldu sağolun hemde bu uzun değil çook kısa aşırı kısa anlatamam

 10. Ziyaretçi
  selamün aleyküm ben fatma sizin yazdığınız bu bilgi bence çoook güzel ödevimde yardımcı oldunuz allah sağolsun .

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


hz. muhammedin doğduğu çevre hakkında kısa bilgi,  hz muhammedin doğduğu çevre hakkında bilgi,  hz muhammedin doğduğu çevre kısaca,  peygamberimizin doğduğu çevre,  peygamberimizin doğduğu çevre kısaca,  hz.muhammedin doğduğu çevre hakkında bilgi