+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Hz Muhammedin Doğduğu Ev Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hz Muhammedin Doğduğu Ev Hakkında Bilgi  hz muhammedin doğduğu ev hakkında bilgi lütfen

 2. Asel
  Bayan Üye

  Hz Muhammedin Doğduğu Ev Hakkında Bilgi


  Hz. Muhammedin doğduğu ev bugün Halk Kütüphanesi olarak korunmaktadır..

  Amine Hatun, Hazreti Muhammed’i üstte fotoğrafını gördüğünüz binanın yerinde bulunan bir Mekke evinde dünyaya getirdi, peygamberimizin ilk çocukluk günleri burada geçti, büyükbabası Abdülmuttalib’in himayesine girene kadar burada yaşadı. Evin yer aldığı arazi, bir görüşe göre Hazreti Muhammed SAV’in soyunun dayandığı Hâşim ailesine aitti. Mekke’nin ileri gelen ailelerinden biri olan Hâşimiler peygamberimizin dünyaya geldiği sırada gerçi eski zenginliklerini artık kaybetmişlerdi ancak Mekke’nin gene de saygı gören boylarından biriydiler. Hazreti Muhammed SAV’in Mekke’de peygamberliğini ilân etmesinden etmesinden sonra karşısına büyük bir düşman gurubu çıkmış olmasına rağmen uzun bir müddet bu düşmanlara karşı koyabilmesi, mensubu olduğu ailenin gücünden kaynaklanıyordu.

  Peygamberimizin dünyaya geldiği evin bulunduğu arazi, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar muhafaza edildi ve herkesin büyük saygı gösterdiği bir mekân oldu. Arazinin bakımıyla ‘Mekke Şerifleri’ denilen ve Hazreti Muhammed SAV’in soyundan gelen Mekke’nin idarecileri sorumluydular. Bu mekân hemen her hac ve umrede mutlaka ziyaret edilir, hacılar Mekke’den Medine’ye geçmeden önce buraya mutlaka uğrarlardı.

  Arap yarımadasının 1925te Abdülâziz bin Saud’un eline geçmesinden ve Vehhabi geleneklerine uyularak Mekke’deki Cennetu’l-Muallâ ve Medine’deki Cennetul-Baki mezarlıklarında bulunan türbelerin yıkılmasından sonra sıra İslâmiyet’in ilk günlerinden kalan diğer mekânların da ortadan kaldırılmasına geldi. Hazreti Muhammed SAV’nin doğduğu evin arazisi dümdüz edildi ve üzerinde eski devirlerden kalma ne varsa kaldırıldı. Sonraki senelerde buraya bir bina inşa edildi ve yapılan bu yeni bina halk kütüphanesi haline getirildi.

  İşte, Hazreti Muhammed SAV’in doğduğu evin bugünkü hali. Bu ev şimdi Mekke’lilerin günlük gazetelere göz gezdirmelerine ve arada bir bir kitabın sayfalarını çevirmelerine yarıyor.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimiz 571 yılında mekkede doğmuştur. annesinin adı amine babasının adı da abdullahtır. peygamber efendimiz tek çocuktur . hazreti amine peygamber efendimizi çok küçük bir evde doğurmuştur.
+ Yorum Gönder