+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Peygamber Efendimiz Ramazanı Nasıl Geçirirdi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Peygamber Efendimiz Ramazanı Nasıl Geçirirdi
  peygamber efendimiz ramazanı nasıl geçirirdi kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye


  Peygamber Efendimiz Ramazanı Nasıl Geçirirdi Kısaca Bilgi


  Peygamberimiz sahur ve iftarda ne yer, neler yapar, ne gibi ibadetlerle meşgul olurdu. İşte hadisler ışığında, sahabelerin gözlemleriyle, Hz. Muhammed (sav)'in Ramazan'ı…

  Allah'ın resulü efendimiz (sav) hayatı boyunce hep sosyal bir insan olmuştur. özellikle Ramazan ayında Peygamberimiz, hasta ve yaşlılara sıkça yaptığı ziyaretleri arttırır, fakir sahabelerin evlerine uğrar, sosyal bir sıkıntı olan her yere tüm sahabelerden önce yetişerek dertlerin çözümünde aktif rol oynardı.
  Peygamber Efendimiz Ramazanı Nasıl Geçirirdi.jpg
  Allah Resulü, diğer müminleri de hasta ve akraba ziyaretlerine teşvik ederdi. özellikle Ramazan ayında fakirlere yapılacak yardım, fitre ve zekat konularında tavsiyelerde bulunurdu…

  Hz Muhammed (sav) sahur ve iftarda genellikle hurma yiyebilir ve su içerdi. Diğer sahabelerden farklı beslenmeyen ve ailesini de öyle yedirmeyen Resulullah Efendimiz, yiyecek bir şey bulamadığında yemez, bulduğundaysa çoğunu dağıtırdı.

  Peygamber Efendimiz Ramazan ayını hep ibadet ve dualarla geçirirdi. Geceleri de Rabbine ayırır bir süre istirahat ettikten sonra uyanır namazla zikirle istiğfarla ve dua ile meşgul olurdu. Ramazan ayının son on günü girince de ibadetlerini daha da yoğunlaştırır ailesini de ihmal etmez onlarla birlikte ibadet ederdi.

  Peygamberimiz, Ramazan ayında ibadetlerini de aşırı arttırmazdı. Teravih namazlarını yalnız veya cemaatle kılardı. Ramazan ayının son on gününde ise evinin ahalisini gece ibadeti için uyandırırdı.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimiz ramazan ayını çok sever ve gelmesini dört gözle beklerdi. ramazan ayında oruç tutarken elinden geldiğince ibadetde ederdi. peygamber efendimiz orucunu açacağı zaman da ilk olarak hurma yer ve şerbetli tatlıları da çok severdi.
+ Yorum Gönder