+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Peygamber Efendimiz Namazda Ellerini Nasıl Bağlardı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Peygamber Efendimiz Namazda Ellerini Nasıl Bağlardı
  peygamber efendimiz namazda ellerini nasıl bağlamış 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Peygamber Efendimiz Namazda Ellerini Nasıl Bağlardı Kısaca Bilgi

  Namazda el bağlama şekilleri hakkında pek fazla sahih hadisler yok ve biz genelde sağ eli sol el üzerine koyup göbekte veya göbek altında daire çizecek şekilde ellerimizi bağlarız ancak bugün okuduğum bi hadis bende ikilem oluşturdu hadis şöyleydi;

  Resulullah (sav) namaza durduğunda sağ elini sol elinin üzerine koyardı. Ve göğsü üzerine bağlardı. (ebu davud,sunen, hadis no 759 hadis sahihtir.)

  ancak hz.Ali den rivayete göre genelde fıkıh kitaplarında bu şekilde geçer;
  ''sağ elin sol el üzerine göbeğin altına konması sünnettendir.''
  ancak bu rivayetin hem senet hemde metin açısından zayıf olduğu belirtiliyor.
  sened açısından zayıflığı kimliği belirsiz kişiler yüzündendir. metin açısından zayıflığı ise sahih hadislere aykırılığıdır.

  Madem böyle bir aykırılık mevcut ortada zayıf hadislere göre hareket ediyor olmamız doğru bir tutum mudur. şayet böyle bişey varsa kadın erkek ayrımı yapmaksızın elleri göğüs üzerine veya göğüsün hemen altına bağlamak doğru olmaz mı?
  kıymetli cevap ve katkılarınızı bekliyorum şimdiden Allah cümlenizden razı olsun selam ve dua ile

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimiz namaz kılarken gördüğüm bir hadisin doğrultusunda söylüyorum. sağ elini ol elini üstüne koyar ve göğüs üzerinde birleştirirmiş. ama biz namaz kılarken erkeklere sağ elini sol elinin üstüne koyup göbekte birleştirirken kızlar göğüsleri üzerinde birleştirirler.
+ Yorum Gönder


peygamber efendimiz namazda ellerini nasıl bağlardı,  peygamberimiz namazda ellerini nasıl bağlardı,  peygamber namazda elini nasıl baglardı