+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Peygamber Efendimiz Hangi Günlerde Oruç Tutardı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Peygamber Efendimiz Hangi Günlerde Oruç Tutardı
  peygamber efendimiz hangi günlerde oruç tutarmaktadır 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Peygamber Efendimiz Hangi Günlerde Oruç Tutardı Kısaca

  Hz. Peygamber (s.a.v), pazartesi ve perşembe günleri oruç tutardı. Kendisine,Ey Allahın Resülül Siz her pazartesi ve perşembe günleri oruç tutuyorsunuz! Bunun hikmeti nedir? diye sorulduğunda, Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

  ;Şüphesiz pazartesi ve perşembe günü, birbiriyle konuşmayanlar hariç, her müslüman affedilir. Aralarında dargınlık olanlar hakkında yüce Allah, Onları barışana kadar bırakın buyurur.
  Konuyla ilgili bir hadis de şöyledir:

  Cennetin kapıları pazartesi ve perşembe günleri açılır. Allaha ortak koşmayan ve aralarında küskünlük olmayan her kul affedilir. Aralarında küskünlük olanlar hakkında yüce Allah şöyle der: Onlar barışana kadar bekleyin.

  Konuyla ilgili başka bir hadis de şöyledir:

  Yüce Allah, İnsan hiçbir söz söylemesin ki yanında gözetleyen, yazmaya hazır bir melek bulunmasın buyurmuştur. Hayır olsun, şer olsun insanın bütün konuştukları yazılmaktadır. Hatta kişinin, yedim, içtim, gittim, geldim, gördüm gibi konuşmaları dahi yazılmaktadır. Günlerden perşembe olunca bütün sözleri ve yaptıkları ilâhî huzura arzolunur. Hayır ve şer olanlar bırakılır, geri kalanlar ise atılır. İşte yüce Allahın, Allah dilediğini siler, (dilediğini) sabit bırakırâyetinden maksat budur.

  İşte bu, başka günlerde olmayıp perşembe gününe mahsus bir özelliktir. Buraya kadar anlattıklarımız bu iki güne ait özelliklerdir. Bir de her gün ve gecenin özelliği vardır. Her güne ait özelliği Resûl-i Ekrem (s.a.v) şöyle haber vermiştir:

  ;Sizi gece ve gündüz takip eden melekler vardır. Sabah ve ikindi namazlarında bir araya gelirler. Yüce Allah çok iyi bildiği halde, sizlerle geceleyen meleklere, Kullarımı hangi halde bıraktınız? diye sorar. Melekler di ;Yanlarına gittiğimizde namaz kılıyorlardı. Bıraktığımız zaman da namaz kılıyorlardı; derler.
  Üsâme b. Zeyd (r.a) sefere de çıksa, mukim de olsa, pazartesi ve perşembe günleri oruç tutardı.

  İmam Şâfiî (rah) el-Kadîm adlı eserinde şöyle demektedir:;Cahillerin pazartesi ve perşembe günlerinde oruç tutmanın farz olduğunu sanmalarından korktuğum için, her pazartesi ve her perşembe günü oruç tutulmasını mekruh görüyorum. Ama farz olduğunu sanma gibi bir durum söz konusu değilse, bu günlerde sürekli oruçlu olmanın bir sakıncası yoktur. Hatta daha güzeldir

  BU MÜBAREK UZUN GÜNLERDE NEFİS TERBİYESİ İÇİN BULUNMAZ FIRSATLARDIR BU PAZARTESİ VE PERŞEMBE GÜNÜ ORUÇLARI RABBİM NEFSİMİZLE BİR AN BİLE BAŞBAŞA BIRAKMASIN.

  Yıl Boyu Pazartesi Perşembe Orucu ve Bidat

  peygamber sav.efendimizin nafile olarak tuttuğu p.tesi ve perşembe orucunu bizler senenin 11 ayı ptesi ve perşmbeleri oruclu olsakALLAH rızası icin tutsak bidat olurmu

  İslama Uygun Olan Oruc Çeşitleri Şunlardır.

  *** Ömür boyu gün aşırı (bir gün tutup bir gün oruç tutmama) şeklinde tutulan oruç (hz. Davud a.s. orucu)

  Rasulullah s.a.v. buyurdu ki :
  “En faziletli oruç Dâvûd’un tuttuğu oruçtur; o bir gün oruç tutar, bir gün tutmazdı” demiştir.
  Sahâbeden Abdullah b. Amr, “Ben daha fazlasını tutabilirim” deyince, Peygamberimiz bunun faziletli bir şekil olduğunu ve daha fazlasını tutmaya çalışmamayı tavsiye etmiştir.
  (Muslim, “Sıyâm”, 187-192)

  pazartesi perşembe orucu (Mustehab)

  Rasulullah s.a.v. Buyurdu ki :

  “İnsanların amelleri Allah Teâlâ’ya pazartesi ve perşembe günleri arz olunur; ben amelimin arzı sırasında oruçlu olmayı tercih ediyorum“
  (Ebû Dâvûd, “Savm”, 60; İbn Mâce, “Sıyâm”, 42)

  Zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç tutmak.
  Zilhicce ayının 10. günü kurban bayramının ilk günüdür. Peygamberimiz’in zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmayı sürdürmüştür.
  Fakat sıkıntıya ve halsizliğe sebep olacağı gerekçesiyle, hacda olanların 9. günü (arafe günü) oruç tutması mekruh görülmüştür. (Mustehab)

  Rasulullah s.a.v. şöyle buyurmuştur:
  “Arafe gününden daha çok Allah’ın cehennem ateşinden insanları âzat ettiği bir gün yoktur”
  “Arafe günü tutulan orucun bundan önce ve sonra birer yıllık günahları örteceği Allah’tan umulur”
  (Muslim, “Sıyâm”, 196-197).
  Ramazandan sonraki 6 gün şevval oruçları (Mustehab)
  (Muslim, “Sıyâm”, 204)

  Kameri aylarda 3 gün oruç tutmak (özellikle hicri ayın 13,14,15 i veya ayın başında ortasında sonunda oruç tutmak) (Mustehab)
  (Muslim, “Sıyâm”, 181-182)

  Muharrem ayının dokuzuncu -onuncu –onbirinci günü oruç tutmak . ( Sunnet )
  (İbn Mâce, “Sıyâm”, 41)

  Oruc Tutulması Haram Olan Günler
  Ramadan ve Kurban bayramı günlerinde oruc tutmak.

  Oruc Tutulması Mekruh-Bid’at Olan Günler
  Muharrem ayının sadece onuncu günü ,
  yalnız cuma ve yalnız cumartesi günlerinde oruç tutmak,
  akşamdan iftar etmiyerek bir günün orucunu ertesi güne birleştirmek ,
  kişiyi zayıf düşürmesi ve orucu âdet haline getireceği için senenin tamamını oruç tutmak,
  3 ayların 2 i ayını (receb, şaban) aralıksız oruclu geçirmek.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimiz allahın yolunda olan ve allahın emrettiği gibi yaşardı. ibadet etmeyi çok severdi ve sürekli olarak ibadet ederdi. ramazan ayları dışında da her pazartesi ve perşembe peygamber efendimiz oruç tutardı.
+ Yorum Gönder