+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Peygamber Efendimiz Kurbanı Nasıl Keserdi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Peygamber Efendimiz Kurbanı Nasıl Keserdi
  peygamber efendimiz kurbanı nasıl kesmektedir 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Resulullah için kurban keserken nasıl niyet etmeli, nelere dikkat etmelidir?

  (Sevabı Peygamber efendimizin mübarek ruhuna olmak üzere, Allah rızası için kurban kesmeye niyet ettim) denir. (Bedâyî) Diğer ölülerimiz için de böyle niyet edilebilir. Mesela, ölmüş baba için hayvan keserken, (Sevabı babamın ruhuna olmak üzere, Allah rızası için kurban kesmeye niyet ettim) denebilir.

  Resulullah efendimiz için kurban kesmek müstehabdır ve çok sevabdır. Peygamber efendimiz iki kurban keserdi. Biri kendisi için, biri de ümmeti içindi. Kestiği iki kurban için, (Biri kendim ve evlatlarım için, biri de kurban kesemeyen ümmetim için) buyururdu. Resulullah efendimiz, veda haccına giderken yüz kurbanlık deve götürdü. 63’ünü kendi kesti. Sonra bıçağı Hazret-i Ali’ye verdi. Geri kalanı o kesti. Böylece 63 yıl yaşayacağına işaret etmiş oldu. (Cevhere, Rûh-ul-beyân)

  Her ibadetin sevabı, Resulullah efendimizin mübarek ruhuna da gönderilebilir. İbni Ömer hazretleri, Peygamber efendimiz için umre yapmıştır. İbn-is Serrac, Resulullah efendimiz için onbin hatim okumuş, mübarek ruhu için kurban kesmişti.

  Şu halde, her mümin yaptığı ibadetlerin sevaplarını, başta Resulullah efendimiz olmak üzere, ana-babasına ve bütün Müslümanlara hediye etmelidir! Sevabı hepsine de gider. Kendi sevabından da bir şey eksilmez. Bu Allahü teâlânın bizlere bir lütfudur.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Kurban kesmek dinen zengin sayılanların yılda en az bir kere kesmeleri farzdır. müslümanlar bu farzı yerine getirirken kurbanlık hayvana çok iyi davranmalıdırlar çünkü peygamber efendimizde kurban keserken öyle yapardı.
+ Yorum Gönder


peygamber efendimiz kurbani nasil keserdi