+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Hz. Muhammed S.a.v Salavat Getirmenin Hükmü Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hz. Muhammed S.a.v Salavat Getirmenin Hükmü Nedir
  Hz. Muhammed s.a.v Salavat Getirmenin Hükmü Nedir kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Hz. Muhammed S.a.v Salavat Getirmenin Hükmü hakkında bilgi

  Kur’ân’da: “Allah ve melekleri, Peygamber’e çok salât ederler. Ey müminler! Sizler de O’na salavât getirin ve en iyi şekilde selam verin.” (Ahzab, 56) buyrularak, müminlerin Hz. Peygamber’e “salât ü selam” getirmeleri emredilmektedir. Salât: Allah’tan rahmet, meleklerden istiğfar ve müminlerden dua demektir. Yukarıda zikredilen âyette Hz. Peygamber’e salât ü selam getirmek emir kipiyle dinî bir vecibe olarak bildirilmiştir. Bunun için bir mecliste Rasûl-i Ekrem’in ism-i şerifi anıldığı zaman salavât-ı şerife getirmek, oradaki Müslümanlar üzerine bir zorunluluktur. Bir toplulukta Efendimiz’in ismi defalarca anılırsa her defasında salavât getirmek farz olmaz; bir kez söylenmesi yeterlidir. Salavât getirmenin çeşitli şekilleri arasında en yaygın olanı “Allâhümme salli ‘alâ Muhammedin ve ‘alâ âli Muhammed” cümlesidir.

  Hz. Peygamber’den sahih yollarla bize kadar ulaşan sayısız hadiste de O’na salavât getirmenin faziletinden ve nasıl yapılacağından bahsedilir. Bunlardan birkaç örnek:

  “Kim bana (bir kez) salât okursa Allah da ona on salât okur ve on günahını affeder, (mertebesini) on derece yükseltir.” (Nesaî)

  “Kıyamet günü bana insanların en yakını, bana en çok salavât okuyandır.”

  “Gerçek cimri, yanında zikrim geçtiği halde bana salavât okumayandır”

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimiz için salavat okumamızın nedeni peygamber efendimize olan sevgimizi göstermektir. bu yüzden müslümanlar elllerinden geldiğince peygamber efendimiz için salavat okurlar.
+ Yorum Gönder


salavatin hükmü nedir kısaca