+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Ebû Talib İle Hazret-i Haticenin Vefatları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Ebû Talib İle Hazret-i Haticenin Vefatları
  Ebû Talib İle Hazret-i Haticenin Vefatları


  Amcası Ebû Talib, Peygamberimizi çok sever, pek ziyade korurdu. Efendimizin pek muhterem ve pek doğru sözlü bir zat olduğunu bilirdi. Fakat kavminin dedikodusundan çekinerek görünüşte iman etmiş değildi. Kalben iman etmiş olduğu kendisine isnad edilen bazı şiirlerinden anlaşılmaktadır.

  eb-talib-le-hazret-i-haticenin-vefatlar-.jpg


  Gerçeği ancak Yüce Allah bilir. Seksen yaşında olduğu halde, Risaletin onuncu yılında vefat etmiştir.
  Ebû Talib ölümüne yakın bir zamanda Kureyş büyüklerini yanına çağırarak onlara şöyle bir öğüt vermiş: “Ey Arab’ın seçkinleri! Kimsesizlere sevgi, fakirlere yardım ediniz. Namus ve fazileti gözetiniz. Daima birlik ve beraberlik içinde hareket ediniz. Özellikle Muhammedül’l-Emîn’e itaat edip onu gözetiniz. İyi biliniz ki, Hazret-i Muhammed her sözünde doğrudur. O, Allah’ın hidayetine başarısına kavuşmuştur. Bütün Kureyş oymakları ve bütün çevre insanları onun emrine boyun eğecek, onun çağrısına koşacaktır. Eğer daha yaşayacak olsaydım, her türlü zorluklara katlanarak ona yardıma davem ederdim.”
  Ebû Talib’den üç gün sonra da “Hatîcetü’l-Kübr┠validemiz vefat etmiştir. Bunların ölümleri Peygamber Efendimizi çok duygulandırmıştı. Peygamber Efendimiz Hazret-i Hatice’den çok memnundu. Onun üzerine başkası ile evlenmemişti. Onun için şöyle buyurmuştur: “Bana ondan daha hayırlı bir zevce nasib olmadı. Beni kimseler doğrulamadığı bir zamanda o doğruladı. Benden herkes malını esirgerken o, mallarını bana harcadı. Benim dünyada bir dostum vardı; o da Hatice idi.”
  Peygamber Efendimiz Hazret-i Hatice’nin vefatından sonra Zem’anın kızı “Sevde” validemizle, Hazret-i Ebû Bekir’in kızı “Aişe-i Sıddıka” validemizle, daha sonra Hazret-i Ömer’in kızı “Hafsa” validemizle, Hazret-i Ebû Süfyan’ın kızı “Ümmü Habibe” validemizle evlenmiştir. Yüce Allah hepsinden razı olsun. (Amin) 2. Ziyaretçi

  Allah razı olsun sizden güzel bir paylaşım olmuş sağolun
 3. Fatma
  Administrator
  Ebu Talip peygamberimizi çok sever ve onu korurdu. Vefat etmeden önce arab seçkinlerine peygamber efendimizin doğru olduğunu ve onun yollunun doğru yol ve hakka giden yol olduğunu söyledi. Ebu Talip vefat ettikten 3 gün sonra Hz Hatice validemiz vefat etmiştir.
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ebu talip peygamber efendimizin dokuz amcasından biri olup peygamber efendimizi çok sever ve onu her zaman korurdu. ebu talib iman etmiştir. ancak kabilesinin dedikosundan çekinerek kimseye iman ettiğini belli etmemiştir. ebu talip öldükten üç gün sonra hazreti hticede vefat etmiştir.

+ Yorum Gönder