+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Hz.Muhammed Forumunda Peygamber Efendimizin Doğduğu Ev Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Arzu
  Yeni Üye

  Peygamber Efendimizin Doğduğu Ev








  Hz.Peygamber daha doğmadan babası Abdullah vefat etmiştir.Hz.Amine Hz.Peygamber daha doğmadan insanlara rahmet olacağını anlamıştı.Aynı şekilde kendisinden önce gelen Peygamberler onu tanımış ve geleceğini söylemiştir.Bütün peygamberler onun geleceğini müjdelemişti aynı şekilde kutsal kitaplarda onun geleceğini müjdelemiş ve nerede doğacağını göstermiş ve onun iki kürek kemiği araasında peygamberlik mührü olduğunu bildirmişti.


  Hazreti Muhammed SAV'in doğduğu yer..

  Mescid-i Nebevi'ye bitişik olarak inşa edilen evin, Peygamberimizin kabr-i şerifinin bulunduğu Ravza-ı Mutahhara olduğu belirtiliyor. Hazreti Peygamber (S.A.S.) vefat ettiğinde Hazreti Ayşe'nin odasına defnedilmişti.

  hz muhammedin Doğduğu Ev.png

  Peygamber Efendimizin Doğduğu Ev.png

  Peygamberimizin doğduğu binanın yerinde bugün bir 'halk kitaplığı' bulunuyor. Suudi Arabistan yönetimi Hazreti Muhammed SAV'in dünyaya geldiği mekânın ziyaret yeri yapılmaması için buraya işte bu kitaplığı inşa ettirdi.*Amine Hatun, Hazreti Muhammed'i bu sayfada fotoğrafını gördüğünüz binanın yerinde bulunan bir Mekke evinde dünyaya getirdi, peygamberimizin ilk çocukluk günleri burada geçti, büyükbabası Abdülmuttalib'in himayesine girene kadar burada yaşadı. Evin yer aldığı arazi, bir görüşe göre Hazreti Muhammed SAV'in soyunun dayandığı Hâşim ailesine aitti. Mekke'nin ileri gelen ailelerinden biri olan Hâşimiler peygamberimizin dünyaya geldiği sırada gerçi eski zenginliklerini artık kaybetmişlerdi ancak Mekke'nin gene de saygı gören boylarından biriydiler. Hazreti Muhammed SAV'in Mekke'de peygamberliğini ilân etmesinden etmesinden sonra karşısına büyük bir düşman gurubu çıkmış olmasına rağmen uzun bir müddet bu düşmanlara karşı koyabilmesi, mensubu olduğu ailenin gücünden kaynaklanıyordu.

  Peygamberimizin dünyaya geldiği evin bulunduğu arazi, 20. yüzyılın ilk çeyreğine kadar muhafaza edildi ve herkesin büyük saygı gösterdiği bir mekân oldu. Arazinin bakımıyla 'Mekke Şerifleri' denilen ve Hazreti Muhammed SAV'in soyundan gelen Mekke'nin idarecileri sorumluydular. Bu mekân hemen her hac ve umrede mutlaka ziyaret edilir, hacılar Mekke'den Medine'ye geçmeden önce buraya mutlaka uğrarlardı.

  Arap yarımadasının 1925'te Abdülâziz bin Saud'un eline geçmesinden ve Vehhabi geleneklerine uyularak Mekke'deki Cennetu'l-Muallâ ve Medine'deki Cennetul-Baki mezarlıklarında bulunan türbelerin yıkılmasından sonra sıra İslâmiyet'in ilk günlerinden kalan diğer mekânların da ortadan kaldırılmasına geldi. Hazreti Muhammed SAV'nin doğduğu evin arazisi dümdüz edildi ve üzerinde eski devirlerden kalma ne varsa kaldırıldı. Sonraki senelerde buraya bir bina inşa edildi ve yapılan bu yeni bina halk kütüphanesi haline getirildi.

  Peygamber Efendimizin Doğduğu Ev e.png


  İşte, Hazreti Muhammed SAV'in doğduğu evin bugünkü hali. Bu ev şimdi Mekke'lilerin günlük gazetelere göz gezdirmelerine ve arada bir bir kitabın sayfalarını çevirmelerine*yarıyor.







 2. Buğlem
  Devamlı Üye





  Peygamber efendimiz dedesi Abdulmutallibin evinde doğmuştur ve doğduğu ev şu anda Kütüphane olarak kullanılmaktadır. Peygamberimizin doğduğu ev bir kaç defa yeniden düzenlenerek şimdiki haline getirilmiştir.




 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamber efendimiz 571 yılında mekkede doğdu. mekkede doğduğu ev çok küçük ve mütevazı bir evdi. peygambere efendimizin gözüğ hiç bir zaman dünya malında olmadı hatta hayatına baktığınız zaman her zaman fakirdi. onun için en güzel zenginlik allahın rızası ve sevgisiydi.




+ Yorum Gönder


peygamber efendimiz,  peygamber efendimizin doğduğu ev,  peygamberimizin doğduğu çevre,  peygamber efendimizin evi,  hz muhammedin doğduğu çevre,  peygamberimizin doğduğu ev