+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Niğde / Ulukışla Konusunu Okuyorsunuz..
 1. wody
  Devamlı Üye

  Niğde / Ulukışla
  Niğde / Ulukışla hakkında bilgi  İlçe topraklarının bir bölümü İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümünde, daha büyük bir bölümü de Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Ulukışla, Niğde iline bağlı bir ilçedir. Ulukışla, doğusunda Adana İlinin Pozantı ilçesi, güneyinde Mersin İlinin Tarsus ilçesi, batısında Konya ilinin Ereğli ilçesi, kuzeyinde de Niğde’nin Bor ve Çamardı ilçeleri ile çevrilidir. İlçe, Bolkar Dağları, Konya Ovası, Aladağ ve Hasandağı arasında kalan Kırıkgeçit Vadisi arasındaki platoda kurulmuştur. Niğde ilinin güney bölümünde yer alan Ulukışla dağlık ve engebeli bir alanda yer almaktadır. İlçe toprakları güneyden kuzeye doğru alçalmaktadır. Güney kesimini Orta Torosların uzantısı Bolkar Dağları engebelendirmektedir. Bu dağlar aynı zamanda ilçenin güneyindeki doğal sınırı oluştururlar.

  İlçe topraklarından kaynaklanan suların büyük bir bölümü ilçe sınırları dışında Çakıt Suyu adıyla Seyhan Baraj Gölü’ne dökülen Çiftehan Çayı ilçenin belli başlı akarsuyudur. Ayrıca ilçenin batı ve kuzeybatı kesiminden kaynaklanan küçük akarsular da Ereğli Ovası içerisinde kaybolurlar. Deniz seviyesinden yüksekliği 1.427 m.dir. İl merkezine 67 km. uzaklıktaki ilçenin yüzölçümü 1.502 km2 olup, toplam nüfusu 30.782’dir.


  Bitki örtüsü İç Anadolu Step görünümünde olup, Bolkar dağlarının yüksek yamaçlarında kızılçam, karaçam, sedir ve göknar ormanları bulunmaktadır. İlçede İç Anadolu bozkır iklimidir. Yazlar serin ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. İlçenin ekonomisi tarım, hayvancılık, turizm ve madenciliğe dayalıdır. Yetiştirilen tarımsal ürünlerin başında buğday, arpa, patates, şeker pancarı, baklagiller olup, yamaçlarda üzüm yetiştirilir. Ayrıca meyve ve sebze de yetiştirilmekte olup, elma, armut, kiraz belli başlı yetiştirilen meyvelerdir. Hayvancılıkta büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği ile Arıcılık yapılmaktadır.

  İlçe topraklarında altın, gümüş, çinko, demir, jips, linyit ve alçıtaşı ve kurşun-çinko yatakları bulunmaktadır. İlçede sanayi kuruluşu olarak tuğla ve kiremit fabrikaları vardır. Ayrıca ilçedeki Çiftehan Kaplıcaları ve maden suyu yatakları da ekonomisinde önemli yer tutmaktadır.

  Bolkar Dağlarının Medetsiz Zirvesi dağcılık sporu yönünden önem taşımaktadır. Buradaki Mağara ve Kanyonlar, Buzul Gölleri ilçeye turist çeken doğal oluşumlardır. Bolkar Dağlarına tırmanış genellikle, Ulukışla ilçesinin dağ eteklerindeki Darboğaz kasabası ve kasabanın 8 km. yukarısındaki Meydan bölgesinden başlamaktadır. Bu bölgeye özgü dağ çiçekleriyle bir tepe ardından çıkıveren dağ gölleriyle Bolkar Dağları Dağ ve Doğa yürüyüşleri için oldukça elverişlidir.

  Ulukışla’nın eski bir tarihi bulunmaktadır. Anadolu’nun iç kesimleri ile Akdeniz kıyısına bağlanan yollar buradan geçmektedir. Porsuk Köyü yakınında bulunan Zeyve Höyüğü (Porsuk Höyüğü)’nde ele geçen buluntular ve yapı kalıntıları yörede MÖ.XIV.-XIII. Yüzyıllarda Hititlerin yerleştiğini göstermektedir. MÖ.IX.yüzyılda Tabal Krallığına, ardından Tuvana (Tyana) Krallığına bağlı olmuştur. Hititlerden sonra Asurlular, Frigler, Persler, Makedonyalılar ve Seleukoslar buraya hakim olmuşlardır. Seleukoslar ile Kapadokya Krallığı arasında yöre sürekli çekişmelere neden olmuştur. MÖ.17’de Romalılar buraya hakim olmuştur. Roma döneminde İmparator Marcus Aurelius’un karısı Faustina’dan ötürü buraya Faustinapolis ismi verilmiştir. Faustina’nın mezarı da Ulukışla yakınındaki Başmakçı Köyü’ndedir. Ayrıca Ulukışla’nın yakınında Lülve isminde bir Roma kalesi de yapılmıştır. Roma’nın ikiye ayrılmasından sonra yöre Bizanslıların hakimiyetine girmiştir. Bundan sonra Niğde çevresi ile birlikte Ulukışla da haçlıların ve Ermenilerin eline geçmiştir. Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra Melik Şah’ın komutanlarından Emir Ahmed Danişmend Taylı ve oğlu Emir Gazi yöreyi ele geçirmiştir. I.Gıyaseddin Keyhüsrev’in ( 1192-1211) oğlu I.İzzeddin Keykavus döneminde ( 1211-19) Ulukışla Niğde’ye bağlanmıştır. Anadolu Selçuklularının Kösedağ Savaşı’nda (1243) Moğollara yenilmesinden sonra Moğolların uç beyliği olan İlhanlıların idaresine geçmiştir. 1357 yılında da yöreye Karamanoğulları egemen olmuştur. Fatih Sultan Mehmet zamanında, 1471’de Niğde ile birlikte Ulukışla da Osmanlı topraklarına dahil olmuştur. İran Seferinden Dönen Kanuni Sultan Süleyman da 1549 yılında Ulukışla’dan geçmiştir.


  Osmanlı döneminde Şücaeddin ismi ile tanınan Ulukışla bir kaza merkezi idi. Öküz Mehmet Paşa’nın burada yaptırmış olduğu külliyeden ötürü Kışla ve Ulukışlak ismi ile tanınmış, daha sonra bu isim Ulukışla’ya dönüşmüştür.

  Kurtuluş Savaşı sırasında Adana’yı işgal eden Fransızlara karşı mücadele eden Kuvayi Milliye’nin belli başlı üstlerinden birisi de Ulukışla idi. Cumhuriyetin ilanından sonra, 1924 yılında Niğde’ye bağlı ilçe konumuna getirilmiştir.

  İlçede günümüze gelebilen tarihi eserler arasında; Zeyne Höyüğü, Faustina’nın Mezarı, Öküz Mehmet Paşa Külliyesi (XVII.yüzyıl), Kepez Kalesi, Kadife Han ve Çifte Han bulunmaktadır.
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  SİVAS

  GENEL BİLGİLER

  Yüzölçümü : 6.001 km²

  Nüfus : 830.105 (1990)

  İl Trafik No : 58


  Sivas İç Anadolu'nun doğusunda yer alan, Anadolu'daki tarihi İpek Yolu güzergahlarının kesiştiği bir yerde konumlanmış ve ünlü Kral Yolunun da geçtiği büyük bir ilimizdir. Sivas tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kaplıcaları ile turistlere ilginç tatil olanakları sunmaktadır.

  İLÇELER

  Sivas ilinin ilçeleri; Akıncılar, Altınyayla, Divriği, Doğanşar, Geremek, Gölova, Gürün, Hafik, İmralı, Kangal, Koyulhisar, Suşehri, Şarkışlı, Ulaş, Yıldızeli ve Zara'dır.

  Akıncılar : Sivas'a 210 km uzaklıktadır. Önemli tarihi eserleri; Hatipoğlu Camii, Bahattin Şeyh Türbesi, Yusuf Şeyh Türbesi, Doğantepe ve Erence köylerinde Bizans dönemine ait olduğu sanılan iki kaledir.

  Altınyayla : Sivas'a 80 km. uzaklıktadır. Önemli tarihi eserleri; Altınyayla Camiidir.

  Divriği : Sivas'a karayolu ile 184 km, demiryoluyla 179 km uzaklıktadır. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (ilçe merkezindedir ve UNESCO'nun ''Dünya Mirası'' listesinde yer almaktadır), Divriği Kalesi ve Kale Camisi, Kesdoğan Kalesi, edit Paşa Camii, Sitte Melik Kümbeti, Nurettin Salih Kümbeti, Naip (Gazezler) Kümbeti, Sinaniye Hatun Türbesi, Ahi Yusuf Türbesi, Pamuk Han, Burma Han, Mirçinge Hanı, Dipli Han, Aşağı Kilise, Yukarı Kilise, Erşün Kilisesi, Odur Kilisesi, Handere Köprüsü, Hüseyin Gazi Türbesi, Seyit Baba Türbesi ve ahşap işçiliğinin çok güzel örnekleriyle süslenmiş çok sayıda konak görülmeye değer tarihi eserlerdir.

  Doğanşar : Sivas'a 95 km. uzaklıktadır. Ulu Camii, Kale Camii, Uzunbelen Hubyar Türbesi bu ilçededir.

  Gemerek : Sivas'ın batısında yer almaktadır. Sızır Kasabasında Göksu Çayı üzerinde bulunan Sızır Şelalesi doğal güzelliğe sahiptir. Önemli tarihi eserleri; Merkez Camii, İnkışla Cami, İnkışla Hamzalı Cami, Çepni Cami, Şahruh Köprüsü, Sızır Kasabasında Eskiköy ören yeri, Karacaören ve Dendeliz Ören yeri kalıntılarıdır.

  Gölova : Sivas'a 198 km uzaklıktadır. Gölova baraj gölü çevresi ve yaylalarıyla doğal güzelliğe sahiptir. Çobanbaba Türbesi bulunmaktadır.

  Gürün : Sivas'ın güneyinde yer alamaktadır.İlçe merkezinde Ulu Camii, Kilise, 50'ye yakın suni mağara, Şuğul Vadisinde de 3 mağara vardır. Kaletepe, Yılanlı, Taşlı, Höyüklüyurt, Davul, İncesu, Böğrüdelik höyükleri tarihi eser tescillidir.

  Hafik : Sivas'a 37 km. uzaklıktadır. Hafik Gölü, Lota Gölü, yaylaları ve doğal güzelliği olan yerdir. Önemli tarihi eserleri; Hükümet Konağı, Tuzhisar Kilisesi'dir.

  İmranlı : Sivas'a 106 km. uzaklıktadır. Önemli tarihi eseri; Gogi Baba Türbesi’dir.

  Kangal : Sivas'ın 86 km. güney-doğusundadır. İlçeye 13 km. uzaklıkta, Kavak Köyü mevkiinde bulunan Balıklı Kaplıca sedef hastalığını tedavi edici özelliği ile sağlık turizmi açısından çok önemli bir yerdir. Alacahan kasabasındaki Alacahan Kervansarayı, Halil Rıfat Paşa Köprüsü, Tekke Köyündeki Samut Baba Kümbeti görülmeye tarihi eserlerdir. İlçede ayrıca Meydan Cami, Kuşçu Köyü Cami, Şeyh İbrahim El Aziz Cami, Demiryurt Cami, Acısu Köprüsü, Şeyh Merzuban Türbesi, Pir Gökçe (Pir Göcek) Türbesi, Demiryurt Mağaraları görülmeye değer yerlerdir. İlçe sınırları içinde Oyuklu Höyüğü, Lafçılar Ağılı Höyüğü, Kültepe ve Tepecik Höyükleri vardır.

  Koyulhisar : Sivas'a 180 km. uzaklıktadır. Eğriçimen, Kengercik,Arpacık, Sarıçiçek yaylaları doğal güzelliği olan yerlerdir. Önemli tarihi eserleri; Aşağı Kale (Kale-i Zir), Yukarı Kale (Kale-i Bala), Fatih Camii, Hacı Murat Hanı’dır.

  Suşehri : Sivas'a 144 km. uzaklıktadır.Önemli tarihi eserleri; Balhatun Camii (Balkıs Hatun), Köse Süleyman Türbesi’dir.

  Şarkışla : Sivas'a 81 km. uzaklıktadır. Önemli tarihi eserleri; Aşık Veyse Müzesi, Ulu Camii, Hardal Köyü Camii, Kale’dir.

  Ulaş : Sivas'a 37 km. uzaklıktadır. Önemli tarihi eserleri; Acıyurt Köyü Camii, Şeyhderdiyar (Şeyh Mehmet Dede) Türbesi’dir.

  Yıldızeli : Sivas'a 45 km. uzaklıktadır. Önemli tarihi eserleri; Şeyh Halil Türbesi, Akcakoca Köyü Türbesi, Banaz Köyü Türbesi, Kümbet Köyü Kalesi, Akçakale Kalesi’dir.

  Zara : Sivas'a 72 km. uzaklıktadır. Tödürge Gölü doğal güzelliği olan yöredir. Önemli tarihi eserleri; Meydan Camii (Çarşı Camii), Kuşan Köyü Camii, Şeyh İbrahim El Aziz Camii, Demiryurt Camii, Acısu Köprüsü, Şeyh Merzuban Türbesi, Demiryurt Kaya Mağaraları’dır.

  NASIL GİDİLİR?

  Karayolu:

  Otobüs Terminali: İl Merkezinde olup, minibüs ve Belediye otobüsleriyle ulaşımı sağlanmaktadır.

  Otogar Tel : (+90-346) 226 15 90

  Demiryolu : Tren İstasyonu il merkezinde olup, minibüs ve belediye otobüsleriyle ulaşımı sağlanmaktadır.

  İstasyonun Tel : (+90-346) 221 10 91
+ Yorum Gönder