+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Şeyh Seydi Mahmut Hayrani Türbesi (Akşehir) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Şeyh Seydi Mahmut Hayrani Türbesi (Akşehir)
  Şeyh Seydi Mahmut Hayrani Türbesi (Akşehir)

  Konya Akşehir’deki Şeyh Seyit Mahmut Hayrani Türbesi, Şeyh Seyit Mahmut Hayrani’nin ölümünden sonra 1204 yılında yapılmıştır. Türbeyi Karamanoğlu II. Mehmet 1409’da Seydi Muhiddin’e yeniden yaptırmıştır.

  Türbe taş kaide üzerinde, kare planlı tuğladan silindirik gövdelidir. Üzerini yine dilimli bir külah örtmektedir. Dilimlerin araları dikey tuğlalarla örülmüştür. Üç renkli sırlı tuğla süslemeler ve sonraki yıllarda buraya eklenen yıldız ve haç biçimi çinilerle görkemli bir görünüş elde edilmiştir. Türbenin giriş kemeri alınlığında rumi, palmet, altıgen ve yıldız motifleri ile bezeli kitabesinde türbenin mimarının Asli Bin Abdullah olduğu yazılıdır. Türbenin içerisi kubbe ile örtülüdür. Kubbenin içerisi firuze çinilerden altı köşeli yıldızlar ve kare şeklindeki altıgen motifleri ile bezenmiştir. Doğu yönündeki giriş kapısı ceviz ağacından tek kanatlı olup, devrinin en iyi ağaç işi örneklerindendir. Bugün bu kapı Akşehir Müzesi’nde korunmaktadır. Türbenin üzerindeki ağaç işçiliği ve yazı sanatı yönünden önemli olan sandukası İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndedir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Şeyh Seydi Mahmut Hayrani türbesi Konya akşehirde bulunmaktadır. Şeyh Seydi Mahmut Hayrani türbesi ölümünden sonra 1204 yılında yaptırılmıştır.Seydi Mahmut Hayrani türbesi Karamanoğlu Mehmet bey tarafından 1409’da tekrardan yaptırılmıştır.
+ Yorum Gönder