+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Çankırı Büyük Camii - Çankırının Tarihi Yerleri -Çankırının Tarihi ve Turistik Yerleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAZAN
  Devamlı Üye

  Çankırı Büyük Camii - Çankırının Tarihi Yerleri -Çankırının Tarihi ve Turistik Yerleri
  Çankırının Tarihi ve Turistik Yerleri

  Çankırı Büyük Camii vaya Sultan Süleyman Camii, Mimar Sinan dönemi yapılarından olup, Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile Sadık Kalfa tarafından inşa edilmiştir.

  ank-r-n-n-tarihi-ve-turistik-yerleri2.jpgÇankırının Tarihi ve Turistik Yerleri1.jpg


  Mimarisi

  Kare planlı olan Cami üzerinde ortada bir büyük tam kubbe ile bu kubbenin dört tarafında birer yarım kubbe bulunmaktadır. Bu kubbeler dört paye ve duvarlar arasındaki kemerlere oturmaktadır. Duvarları ve minaresi kesme taş, kubbe üstleri kurşunla kaplıdır. Cami'nin içi rokoko üslubu ile süslenmiş, bunların araları hat örnekleriyle bezenmiştir. MihrabMinber'i taştan yapılmıştır. KürsüsüKapı söveleri mermer olup kemerleri kilit taşı, içleri oluklu konsol halinde çıkarılmıştır. Son cemaat yeri, dört sütuna dayanan üç kubbe ile örtülü ve iki tarafında istalaktidli mihrap nişleri bulunmaktadır.

  Restorasyonlar

  Merkez İlçe Mimar Sinan Mahallesinde bulunan Cami 1992 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore ettirilmiştir.


 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Çankırı ili iç anadolu bölgesinde yer almaktadır. Çankırı ilinin kuzeydeki ilçeleri batı karadenizde kalmaktadır. Çankırı ili pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve eski medeniyetlerden kalma eserleri günümüze kadar taşımıştır. Çankırıda sultan süleyman cami ile büyük cami osmanlılar zamanından günümüze ulaşmış eserlerdir.
+ Yorum Gönder


çankırının tarihi yerleri,  çankırı tarihi mekanları,  çankırının tarihi ve turistik yerleri,  çankırı ilinin tarihi eserleri,  çankırı tarihi turistik yerleri