+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Kayserinin Özellikleri - Kayseri İlinin Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAZAN
  Devamlı Üye

  Kayserinin Özellikleri - Kayseri İlinin Özellikleri
  Kayserinin Özellikleri  • Türkiye'nin önemli volkanik dağlarından olan 3917 metre yüksekliğindeki Erciyes Dağı, Kayseride bulunmakta. Erciyes Dağı'ndaki Erciyes Kayak Merkezi Türkiye'nin önemli kayak merkezlerindendir.
  • Şehir ayrıca Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Erciyes Üniversitesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye'nin köklü üniversitelerinden olan Erciyes Üniversitesi Kayseri'dedir, kuruluş tarihi 1978.
   Bazı ünlü iş adamları, Kadir Has,Tuncay Aydoğdu,Hüsnü Özyeğin, Hacı Boydak, Asım Kibar, Mustafa Köseoğlu, Saffet Aslan, Kemal Dedeman ve Tuncay ÖzilhanSabancıların kökeni de Kayseridir. Ayrıca ünlü mimar Mimar Sinan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Kayserilidir.
  • Kayseri şehri yollarının genişliği ile dikkat çeker.
  • Kayseri sanayi açısından epey yol katetmiştir ve Türkiye'nin önde gelen sanayi şehirlerinden birisidir. Pek çok ünlü marka Kayseri'den gelir. Kayseri; pastırma, sucuk ve mantısıyla meşhurdur.
  • Türkiye'nin ilk 32864 kişilik üstü kapalı futbol stadyumu Kayseri'de bulunmaktadır.
  • M.Ö. 2800'lü yıllarda önemli bir merkez olan Kaniş Höyüğü, Kayseri'nin 20 km kuzey doğusunda bulunmaktadır.
  • Kayseri, Malazgirt Savaşı'ndan sonra Anadolu'da kurulan Anadolu Selçuklu beyliklerinden en güçlüsü olan, Danişment Gazi'nin kurduğu Danişmentliler Beyliği'nin en önemli kentlerinden biri olmuştur.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Ülkemizin en önemli volkanİk dağı Erciyes dağı Kayseride bulunmaktadır. Erciyes dağı kayak merkezi olarak kullanılmakta ve her yıl kış turizmi için ülkenin ve dünyanın her yerinden turist ağırlamaktadır.
+ Yorum Gönder


kayserinin özellikleri,  kayseri özellikleri,  kayserinin ozellikleri,  kayserinin önemli özellikleri,  kayserinin genel özellikleri,  kayseri nin özellikleri