+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Kocatepe Camii- Ankara Kocatepe Camii - Kocatepe Camii Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAZAN
  Devamlı Üye

  Kocatepe Camii- Ankara Kocatepe Camii - Kocatepe Camii Resimleri
  Ankara Kocatepe Camii
  Kocatepe Camii Ankara'nın Kocatepe semtinde 1967'de inşaatına başlanan ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1987'de inşaatı tamamlanan cami.


  Kocatepe Camii için ilk önce Mimar Vedat Dalokay'ın hazırladığı proje kabul edilmiş ve bu projeye göre caminin temeli atılmış fakat daha sonra bu projeden vazgeçilmiştir.

  1967 yılında Hüsrev Tayla ve Fatin Uluengin'in çizdiği projeye göre temeli atılan Kocatepe Camiinin inşaatı çok uzun sürdü. 1981'de caminin inşaatını ve mal varlığını Türkiye Diyanet Vakfı devraldı. Bu tarihten sonra inşaat çalışmaları hızlanan Kocatepe Camii 1987'de dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından ibadete açıldı.


  ankara-kocatepe-camii.jpg  4500 m² 'lik bir alan üzerinde inşa edilen caminin alt kısmında konferans salonu, kütüphane, otopark, ticarethane ve idari birimler bulunmaktadır.


  Geleneksel mimariye bağlı kalınarak inşa edilen Kocatepe Camii'nin ana mekânı 4 fil ayağı üzerine oturan bir merkezi kubbe ile dört yarım kubbeden oluşur. Caminin 88 m uzunluğunda 4 minaresi vardır. Minarelerin şerefelerine hem asansörle hem de merdivenle çıkılır. Camideki yazılar Hamit Aytaç ve Mahmut Öncü tarafından, konferans salonundaki yazılar ise Emin Barın tarafından yazılmıştır. Caminin halı desenleri Afyon Ulucamii'ndeki halı desenleri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Caminin avizeleri, mihrabı, minberi, kapıları, çinileri ve mermerleri özel olarak tasarlanmış ve ince bir işçilikle yapılmıştır. İç tezyinatta Klasik Osmanlı Mimarisi örnek alınmış, malzeme olarak; çini,mermer, sarı maden, altın varak ve özel boyalar kullanılmıştır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Koca tepe cami Ankaranın Kocatepe semtinde bulunmaktadır. Ankara Kocatepe camisi Türkiye diyanet vakfı tarafından yaptırılmış Turgut Özal tarafından ibadete açılmıştır. Kocatepe caminin altında kütüphane, otopark, ticarethane ve konferans salonu bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


kocatepe camii,  ankara kocatepe camii,  kocatepe cami,  kocatepe camii ankara,  kocatepe,  kocatepe cami ankara