+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda İç Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  İç Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık hakkında bilgiler
  İç Anadolu Bölgesi Tarım ve Hayvancılık


  Tarım ürünleri

  • BUĞDAY : İklim buğdaya elverişlidir. Sulanan toprak oranının azlığı alanları arttırmıştır .
  • ARPA : Bira yapımı için sulanan verimli topraklara ekilir . Bu yönüyle endüstri bitkisidir.
  • ŞEKER PANCARI : Ankara,Eskişehir,Kayseri,Konya ve Niğde illerinde üretilen pancar , 1 tarlaya genelde 2 yılda bir ekilir . Çünkü fabrikalar , her yıl değişik yörelerin pancarlarını alır.

  Hayvancılık

  Büyükbaş Hayvancılık , bölgenin kuzey ve doğusunda gelişmiştir .Çünkü bu bölümler daha soğuk ve nemlidir . Selüloz oranı yüksek olan uzun boylu otlar büyükbaş hayvanların beslenmesini kolaylaştırır. Besicilik , şeker fabrikalarının yakınında yaygındır . Çünkü fabrikadan ucuza sağlanan pancar küspesi besicilik için önemlidir . Küçükbaş Hayvancılık , bölgenin güney ve batısında yaygındır . Kurak iklimin cılız ve selüloz oranı düşük stepleri küçükbaş hayvancılığa elverişli olduğu halde büyükbaş hayvancılık için pek ekonomik değildir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  İç Anadolu bölgesinde yaz mevsiminde havanın aşırı sıcak olması tahıl üretimini kolaylaştırmaktadır. İç Anadoluda buğday, arpa ve ay çekirdeği ve şeker pancarı yetiştirilmektedir. iç Anadoluda büyük baş hayvancılık yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder


iç anadolu bölgesi tarım ve hayvancılık,  iç anadolu bölgesi hayvancılık hakkında bilgi