+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Ankara Eski Hamam Karacabey Hamamı Roma Hamamı Hakkında Kısaca Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Ankara Eski Hamam Karacabey Hamamı Roma Hamamı Hakkında Kısaca Bilgiler
  Karacabey Hamamı

  Eski Hamam : Eski Hamam, Gazi Lisesi’nin tam karşısında yer almaktadır. Oldukça harap durumda olan hamamın soyunmalığı tamamen yıkılmış olmasına mukabil soğukluk ve sıcaklık, külhan dahil olmak üzere ayakta durmaktadır. Eserin mimari yapısı ve tekniği itibariyle 15. yüzyıla ait olduğu tahmin edilmektedir. Restore edilmektedir.

  Karacabey Hamamı : Karacabey Hamamı Talat Paşa Bulvarı üzerinde olup, 1444 tarihinde yapılmıştır. Çifte hamam şeklindeki yapı batı kısmında birbirine bitişik soyunmalıkları, doğu kısmında ise batıdakilere göre daha değişik inşa tarzı gösteren sıcaklık ve halvetleriyle birlikte bütünü kareye yakın büyük bir dikdörtgen meydana getirmektedir.

  Roma Hamamı: Ulus-Dışkapı hattında, Çankırı caddesi üzerinde bulunan kalıntılar, Roma İmparatoru Caracalla dönemine tarihlenmektedir. Sağlık tanrısı Asklepion adına yaptırılmıştır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Ankara eski hamam yapımı itibari ile 15. yy da yapıldığı düşünülmektedir. Eski hamamın sadce bir kısmı günümüze kadar gelmiş durumdadır. Karacabey hamamı talat paşa bulvarı üzerinde 1444 yılında yapılmıştır. Roma hamamı ulus dışkapı hattında çankırı caddesinde kalıntıları bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


eski hamam ile ilgili bilgi ve yazı,  eski hamam ile ilgili bilgi,  ulus roma hamamı