+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Sivas'ın yöresel kıyafetleri nasıldır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Sivas'ın yöresel kıyafetleri nasıldır?
  Sivas'ın yöresel kıyafetleri nasıldır

  Sivas ve çevresinin geleneksel giyim-kuşam genel karakteri ile İç Anadolu ve Doğu Anadolu illerinin giyim kuşamına çok yakındır.

  Kadın ve erkek giyimi diğer illerde olduğu gibi son yıllarda hızlı bir değişime uğramıştır.
  Geleneksel Erkek Giyimi Özel günlerde de giyilen yöredeki erkek kıyafeti genel olarak başta fes üzerine; ince ak ipekten bağ, ketenden yakası düz omuzdan düğmeli işlik ve üzerine kolsuz yelek, bele şal bağlanır. Pantolon tipindeki zıvga ise kalın kumaştandır. Aksesuar olarak; gümüşten yapılan köstek, muska ve saat kullanılır. Ayağa çarık ve yemeni giyilir. Çarık ve yemeni içine işlemeli ya da beyaz yün çorap giyilir.

  Sivas'ın yöresel kıyafetleri nasıldır.jpg

  Geleneksel Kadın Giyimi Merkez ilçe dışında kadın giyiminin geleneksel özellikleri yer yer hala korunmaktadır.

  Sivas'ın bazı ilçe ve köylerinde kadın kıyafetleri farklılıklar gösterir. Genelde giyilenler sırayla; köynek, iç saya, dış saya, şalvar, elbise olarak bindallı, üç etek, dövme giyilir. Üzerine salta cepken, önlük, bele kuşak veya gümüş kemer, başa Bartın yazması, pullu, fes, hindi adlı ince örtü örtülür.

  Aksesuar olarak; zevkat tepesi, sıra altını, hutlama, hamaylı, şerit altını veya gümüş takılar kullanılır.

 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Sivas ilinde giyim kuşam iç anadolu ve doğu anadolu giyimini yansıtmaktadır. Erkek ve bayanların giyim kuşamı son yıllarda hızlı bir şekilde değişmiş yöresel kıyafetler düğün gibi özel günlerde kullanılır olmuştur.
+ Yorum Gönder


sivas yöresel kıyafetleri,  turkmenistanda keyfiyye