+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda İç Anadolu bölgesinin el sanatları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nermin
  Devamlı Üye

  İç Anadolu bölgesinin el sanatları
  İç Anadolu Bölgesinin El Sanatları

  Sivas zengin bir kültüre sahiptir. El sanatları yerel danslar ve özgün müzikler kentte oldukça gelişmiştir. Dokumacılık (halı kilim keçe) örgü çarıkçılık gümüşçülük ve bıçakçılık kentin en önemli kültürel yansımalarındandır.

  Konya El Sanatları; Halıcılık, Kaşıkçılık, Keçecilik, Oya ve nakış işleri, testicilik.

  Ankara da yapısı ve konumu gereği bu önemli merkezlerden birisi olmuştur Yöredeki halı, kilim, yorgan, yatak ve yastık gibi kullanım alanları çok geniş olan parçalardaki özenli ve duygulu işlemeler, özellikle Ayaş'ta izlenen çoraplardaki renk ve desen uyumu, binbir göz nuru ile bezenmiş bindallılar, elleri nasırlaşmış ustalarımızın tuttuğu çekiç çekiçlerin altında biçimlenip canlanan bakır aletler ve yine yöre kızlarını, kadılarını süsleyen çeşitli duygularla yapılmış gümüş takılar ve mücevheratlar yaygın olmamakla beraber günümüzde de varlık göstermektedir

  Eskişehir’de lületaşı işlemeciliği, Dokuma, çömlekçilik, 2. Eleman
  Devamlı Üye

  İç anadolu bölgesi el sanatları yönünden zengin bir bölgedir. Sivas ili el sanatları bakımından en zengin ildir.Sivas ilinde dokumacılık yaygın olarak yapılmaktadır. Konya ilinde halı dokumacılığı, kaşıkçılık, nakışçılık ve tekstilcilik yapılmaktadır. Eskişehirde lületaşından süs eşyaları yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder