+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Kapadokya'nın anlamı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kapadokya'nın anlamı nedir
  Kapadokya'nın anlamı

  Kapadokya kelimesinin manası bilmiyor olanlar için sürekli merak konusu olmaktadır. Umumiyetle peribacası demek olduğu düşünülür fakat aslına bakılırsa bu isim geçmişte bölgede kurulmuş bulunan kapadokya krallığı'ndan gelmektedir. Onun da eski adı katpatuka imiş bu da pers dilinde güzel atlar Ülkesi anlamına gelirmiş. Facebook'ta bu mevzuyla alakalı yapılan bir tartışmaya rastladım. Kapadokya'nın anlamının "güzel atlar Ülkesi" olamayacağı zira burda hiç at olmadığı, at olsa da bunların ülkeye isim verecek kadar özel ve güzel olmadığı, bir takım tarihçilerin de kapadokya kelimesinin bu anlama gelmediğini söylediğini yazmışlar.

  Zaten bilinmekte olduğu gibi Türkiye'de resmi olarak kapadokya ismi verilmiş olan bir il ya da coğrafi bölgemiz yok. Kapadokya nevşehir, niğde, kırşehir ve kayseri illerinin bir takım bölgelerini kapsayan bir bölgenin eski ismi. Kapadokya'ya gittim dediğinizde dünyanın her yerinde herkes nereye gittiğinizi, orada peribacalarının olduğunu ve bir turizm merkezi olduğunu bilmekte. Kapadokya kelimesiyle alakalı benimsenmiş bir tanım varsa da o da "güzel atlar Ülkesi" dir. Dil aslına bakılırsa bir kabul değil midir? Kelimeler ne şekilde benimsenirse öyle yürür gider. Şu anda soran oldu mu uzun izahatler yapmak yerine herkesin bildiği ve sevdiği biçimde "güzel atlar Ülkesi" olarak tanımlıyoruz. Birisi çıkar araştırmalarını yapar ve kapadokya kelimesinin aslında atıyorum "çok zeki insanlar" anlamına geldiğini tespit eder bizlerde onu söyleriz. Ha kabul görürse görür, görmezse herkes bildiğini söylemeye devam eder.

  Zaten kapadokya'nın acil çözüm beklemekte olan bundan daha önemli problemleri mevcut. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Kapadokyanın adının peri bacalarından geldiği düşünülsede aslında kapadokya güzel atlar ülkesi anlamına gelmektedir. Kapadokya günümüzde bir şehir adı değil bir bölge adı niteliğindedir. Kapadokya iç anadolu bölgesinde bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


kapadokya nin anlami