+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Kapadokya'da alışveriş Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kapadokya'da alışveriş
  Kapadokya'da alışveriş

  Kapadokya'ya geldiniz. Dönüşte eşe dosta ufak hediyeler almak gerek. Hatta baktıkça bu dehşet geziyi hatırlatabilecek dekoratif birşeyler alınsa hiçte fena olmaz. Peki kapadokya'dan neler alabilirsiniz? Seramik, Şarap, halı seçenekler içerisinde öncelikle geliyor. Fakat bunların dışında da pek çok farklı şey bulabilmek olası. Bölgedeki en yaygın alışveriş seçeneklerini detaylıca incelediğimiz bu yazı nereden ne çeşit alışveriş yapabileceğinizle alakalı size bir düşünce verecektir.

  Seramik - Çanak

  Nevşehir'in şirin ilçesi avanos kökeni hititler'e kadar dayanan testi yapımı ile tanınır. Avanos'un testi yapımı hususunda bu kadar meşhur olmasının sebebi testi yapımında kullanılmakta olan eşsiz kızıl çamur'un avanos'tan çıkıyor olarak bulunması. Son senelerde testi yapım işi el yapımı seramik işleri ile geliştirilmiş. Avanos ilçesinde pek çok seramik atölyesi ve kayadan oyma pazarlama mağazaları bulunmakta. Bu atölyelerde hem seramik yapımını izleyebilir ve hem de çarkın başına geçip siz de birşeyler yapmayı deneyebilirsiniz. Pazarlama mağazalarında dev seramik işlerinden ufak hediyelik eşyalara kadar binlerce alternatif halihazırda. Yukarı taraftaki foto avanos'ta bulunan fırça seramik'te çekildi. Gene avanos'ta bulunan elma, venessa seramik gibi büyük mağazalar dışında avanos çarşısında da pek çok atölye bulunmakta. Buna ek olarak olağanüstü saç kolleksiyonu ile meşhur chez galip'in atölyesi de avanos'ta bulunmakta. Eğer taşıyamayacağınız boyutta ya da ince dilimler almayı düşünürseniz hiç dert etmeyin zira aldıklarınız arzu ettiğiniz tarihte, dünyanın rastgele bir yerine özel korumalı paketlerde gönderilebiliyor.

  Bölge Şarabı

  Kapadokya bölgesi şarap üretimi ile de şahsından söz ettiren bir yer. Özellikle bölgede yetişen kırmızı üzümden yapılan kırmızı şaraplar lezzeti ile tercih edilmekte. Bölgedeki seçkin pek çok restoranda yemeğinizin beraberinde bölge şarabından tadabilmeniz olası. Bunun dışında şarap hususunda ismini duyurmuş turasan ve kocabağ markalarına ait pazarlama mağazalarında da hem şarapların tadına bakabilir ve hem de hediyelik olarak satın alabilirsiniz. Üzüm dışında dut şarabı, vişne şarabı gibi farklı tatları da denemeniz olası. Kocabağ'ın mağazası uçhisar'da, turasan'ın mahzenleri ve pazarlama mağazası Ürgüp'de bulunmakta. Bu mağazalarda peribacası biçiminde şişelerde bulunan şaraplar da bulabilirsiniz. Foto turasan pazarlama mağazasından.

  Halı - kilim

  Pek bilinmese de kapadokya bölgesinde elde halı ve kilim dokumacılığı da yapılıyor. Özellikle göreme bölgesinde pek çok dokuma atölyesi ve halı mağazası mevcut. Avanos'ta bulunan bazaar 54, sentez halı ve Ürgüp'de bulunan hadosan halı mağazalarında bölge halılarının dışında türkiye'nin halıcılık hususunda meşhur öteki bölgelerinden varan halılar da bulunabiliyor. Bu mağazalarda bulunan antika değeri taşımakta olan kıymetli halılar da dünyanın her yerinden varan kolleksiyoncuların ilgisini çekiyor. Halı dışında çok cazip fiyatlara kilim, dokuma yelek ya da dokuma çanta gibi farklı şeyler de bulabilirsiniz.


  Hediyelik ufak eşyalar

  Kısa zamanda her turizmle ilgili bölgemizde olduğu gibi kapadokya bölgesinde de pek çok ufak hediyelik eşya satan mağaza bulunmakta. Özellikle Ürgüp ve göreme'de bu çeşit pek çok mağaza bulmakta. Bu mağazalarda Şal, şapka, türlü takılar, ufak süs eşyaları, otantik yastık kılıfları gibi pekçok mamül bulunabiliyor. Doğal bu mağazalarda kapadokya bölgesine özgü ürünler de bulabiliyorsunuz. Foto göreme çarşısında bulunan otantik shop mağazasından.  Altın - gümüş - mücevher - antika eşya - sanat eserleri
  Bunların dışında avanos, Ürgüp, göreme ve ortahisar çarşılarında bulunan mağazalarda pek çok takı ve farklı hediyelik eşya seçenekleri bulunmakta. Örneğin Ürgüp'te ebru yaptırabilir, avanos'ta bulunan dev mücevherci agad'ı gezebilir ya da ortahisar'da el yapımı gümüş taklılar ya da antika eşyalar satan mağazalar bulabilirsiniz. Bölgede pek çok ünlü ressam ve heykeltraş yaşıyor. Bu şahısların türlü ortamlarda açtıkları sanat atölyelerinden oldukça farklı sanat eserleri alabilirsiniz.

  Kabak Çekirdeği

  Malum kapadokya bölgesinde üzüm ve kabak dışında pek çok birşey yetişmez. Bölge kabağından yapılan çekirdeğin süt ile kavrulmasıyla üretilen meşhur kabak Çekirdeğinin tadına bakmayarak dönmek olmaz. Benim favorim avanos'ta bulunan kavruk kuruyemişçisi yalnız bölgenin kısa zamanda her yerinde bu kabak çekirdeğinden bulabilmek de olası. Ne zaman avanos'a gelsem eş dost kesinlikle kabak çekirdeği siparişi verir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Kapadokya gezisinden sonra eş dost akrabalara bu güzel yerden hediye götürmek isteyebilir yada kendiniz için hatıra olacak bir kaç parça bir şey almak isteyebilirsiniz. Kapadokyadan seramik çanak, çömlek, el dokuması halı veya kilim, bölgenin şarabı, altın, gümüş takılar ve kabak çekirdeği götürebilirsiniz.
+ Yorum Gönder