+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Niğde'nin İklim ve Bitki Örtüsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Niğde'nin İklim ve Bitki Örtüsü
  Niğde'nin İklim ve Bitki Örtüsü  Niğde'de kara iklimi görülür. Kara ikliminin görülme nedenleri, etrafının dağlarla çevrili olması, deniz seviyesinden 1200 m. yükseklik göstermesi, denizin bunaltıcı etkilerini ve denizden gelen rüzgarları alamaması, kuzeyden gelen soğuk rüzgarlara açık olmasıdır. Bu durumda Niğde'nin genel iklim özelliği, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Yağışlara kar halinde kışın, yağmur halinde ilkbaharda rastlanmaktadır.

  Kış aylarında yüksek basıncın etkisiyle Niğde'de değişik bir yağış rejimi görülür.İlkbaharda yüksek basıncın etkisi altında ve batıdan gelen alçak basınç merkezleri Niğde'yi etkisi altında bırakır. İlkbaharın gelmesiyle gölgede sıcaklık derecesi yavaş yavaş yükselir. Yüksek basıncın hakimiyeti doğuya çekilir. Bu çekiliş ilkbaharda deprasyon yağışlarının meydana gelmesine sebep olur. Nisan, Mayıs ve Haziran'ın ilk yarılarına kadar sağanak halinde, bazen de sürekli yağış yapan şartları görülür.
  Niğde'de yağış ortalaması 0.9 mm. (Milimetre) dir. Yağış en fazla olduğu ay 78.5 mm ile Nisan, en az olduğu ay ise 0.2 mm ile Temmuz ayıdır.
  Niğde'de ortalama nisbi nem % 56 dır. Nemin en fazla olduğu ay % 80 ile Şubat, en düşük olduğu ay % 28 ile Ağustos ayıdır.
  Yağışların azlığı sebebiyle ormanlık bölge azdır. Ormanlar Toroslar bölgesinde, Hasan ve Melendiz dağlarının yüksek yamaçlarında bulunur. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  İç anadolu bölgesinde yer alan niğdede karasal iklim hüküm sürmektedir. Niğdede kışlar soğuk ve yağışlı yazın sıcak ve kurak geçmektedir. Niğdede karasal iklimin görülmesinin nedeni etrafının dağlar ile çevrili olmasından kaynaklanmaktadır.
+ Yorum Gönder