+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Eğrekkaya Barajı nerededir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Eğrekkaya Barajı nerededir
  Eğrekkaya Barajı nerededir

  Eğrekkaya Barajı, Ankara'da, Kızılcahamam'a 3 km uzaklıkta Sey Çayı üzerinde, Ankara'nın su ihtiyacını karşılamak üzere 1985-1992 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 3.407.000 m3, akarsu yatağından yüksekliği 100,00 m., normal su kotunda göl hacmi 113,00 hm3, normal su kotunda göl alanı 3,94 km2'dir. Baraj 90 hm3'lük su sağlar.
  Eğrekkaya Barajı ile Akyar Barajı su kanalları vasıtası ile Kurtboğazı Barajı'nı desteklerler.Eğrekkaya barajı'nın su havzasıda küresel ısınmadan etkilenmiştir. Türkiye'nin en temiz sayılabilecek bir su havzasına sahip bu bölgedeki köyler de susuzluktan etkilenmişler.
  Köyler Eğrekkaya Barajı'nı besleyen küçük dereleri köylerinin su şebekelerine eklemişlerdir. Hem yağmur yağmaması hem de bilinçsiz su kullanımı nedeniyle Ankara'ya su desteği yapan bu barajımızda su seviyesi aşağılara inmiştir.
  Eğrekkaya Barajı'nda çok çeşitli tatlısu balıkları avlanmaktadır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Eğrekkaya barajı Ankara kızılcahamamda set çayı üzerinde 1985-1992 yılları arasında yapılmış bir barajdır. Ankaranın su ihtiyacını karşılamak amacı ile yapılmış olan barajda birden çok tatlı su balığı bulunmaktadır. Bu baraj ile ankarada pek çok köyün su sıkıntısı gideriliyorken bilinçsizce kullanılması nedeni ile barajın su seviyesinde azalma olmuştur.
+ Yorum Gönder


eğrekkaya barajı nerede