+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda İç Anadolu Turistik Yerleri, İç Anadolu Bölgesindeki Turistik Yerler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İç Anadolu Turistik Yerleri, İç Anadolu Bölgesindeki Turistik Yerler
  İç Anadolu Turistik Yerleri


  İç Anadolunun önemli turistik yerleri peribacaları, Ihlara vadisi, Derinkuyu’daki yeraltı kentleridir (Kapadokya). Konya’daki Selçuklu eserleri, Mevlana türbesi ve çeşitli yerlerdeki antik hitit kentleri önemli turistik değerlerdir.

  İç Anadolu’da her yıl gerçekleştirilen, Kayseri Anadolu Fuarı ile Konya Fuarı başlıca turizm ve ticaret etkinliklerindendir. İç Anadolu Bölgesi’nde, Boğazköy Alacahöyük Milli Parkı, Göreme Tarihi Milli Parkı ve Yozgat Çamlığı Milli Parkı gibi tarihi ve doğal yönden korumaya alınmış turizm alanları da bulunmaktadır.

  İç Anadolu Bölgesi sağlık turizmi de gelişmiştir. Özellikle Eskişehir, Ankara, Konya, Niğde, Kayseri illerinde kaplıcalar bulunmaktadır. Bu yerleşim merkezlerinde bu maksatla kurulmuş dinlenme ve konaklama tesisleri yer alır. Bölgedeki Erciyes ve Elmadağ kayak turizmi açısından gelişmiş yerlerdir. Bölgede özellikle Ankara’da bulunan Anıtkabir, Atatürk müzesi, Etnografya müzesi insanların en sık uğradıkları yerler arasında yer almaktadır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  İç anadolu bölgsi pek çok medeniyete ev sahipliği yapömış ve eski medeniyetlerden kalma trihi pek çok yapıyı hala üzerinde barındırmaktadır. konya ve sivasta selçukluklardan kalma pek çok eser günümüze kadar gelmiştir. İç anadolunun en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi kapadokyadır. İç anadolu bölgesinde mevlana türbesi, derin kuyu yer altı kentleri ve kayak merkezleri ile her yıl yerli ve yabancı pek çok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.
+ Yorum Gönder