+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda İç Anadolu Bölgesinin Yeryüzü Görünümü Nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İç Anadolu Bölgesinin Yeryüzü Görünümü Nasıldır
  İç Anadolu Bölgesinin Yeryüzü Görünümü  İç Anadolunun yüzey biçimi, çevreden ortaya doğru giderek alçalan yapısıyla yayvan bir çanağı andırır.
  Bu geniş bölgeyi coğrafi bakımdan Konya bölümü, Yukarı Sakarya bölümü, Orta Kızılırmak bölümü ve Yukarı Kızılırmak bölümü olarak dörde ayrılır.

  Bütünüyle kapalı ve geniş bir havza olan Konya bölümünü belirleyen başlıca yüzey şekilleri Cihanbeyli ve Obruk yaylaları ile Konya Ovası’dır. Burada ayrıca, sönmüş birer yanardağ olan Karacadağ ve Karadağ gibi tek tek bazı dağlar da yükselir. Türkiye’nin tahıl ambarı olarak nitelenen Konya Ovası, Konya kenti yakınından Ereğli kentinin kuzeydoğusuna kadar uzanır. Ovanın kuzey kesiminde, rüzgâr aşındırması sonucunda oluşan kumullar Karapınar çevresine yarı çöl görünümü vermiştir.

  Bölgenin Yukarı Sakarya bölümünün yüzey şekillerini Türkmen Dağı, Sivrihisar Dağı ve kuzey sınırında Sündiken Dağları ile bunların arasındaki Eskişehir ve Yukarı Sakarya ovaları oluşturur. Ankara’nın doğusunda yer alan İdris Dağı ile Elma Dağı da bu bölümün başlıca yükseltileridir. Başlıca yüksek düzlükler ise Haymana Yaylası ile Yazılıkaya Yaylası’nın doğu kesimidir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  İç anadolu bölgesi çevreden ortaya giderken derinleşir. İç anadolu bölgesi bir kase görünümündedir. Etrafı yüksek ortası çukur şeklindedir. İç anadolu bölgesi dört ayrı bölümden oluşmaktadır. Konya bölümü, yukarı sakarya bölümü, Orta kızılırmak bölümü ve yukarı kızılırmak bölümü olarak dörde ayrılır
+ Yorum Gönder