+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Keykavus Kalesi nerede, Kerkenes harabeleri tarihi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Keykavus Kalesi nerede, Kerkenes harabeleri tarihi
  Keykavus Kalesi  Yozgat ili Sorgun ilçesine 5 km. uzaklıktaki Şahmuratlı Köyü’nde bulunan Kerkenes Harabeleri oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Antik kaynaklardan Medlerin Kerkenes Dağı üzerinde Piterya isimli bir antik şehir kurmuşlardır. Bu şehrin surları çok geniş bir alana yayılmış olup, kalıntıları günümüze kadar gelebilmiştir.

  Dr.Geoffrey Summers başkanlığındaki bir arkeoloji ekibi Kerkenes’de kazı yapmıştır. Buradan çıkan küçük buluntular Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.

  Sur duvarları moloz taş ve kesme taştan yapılmıştır. Büyük ölçüde harap olan bu kale ve surların tam bir planını çıkarmak mümkün olamamıştır. Bununla beraber kaleye ait duvarların içerisinde sarnıç ve bazı bina temelleri bulunmaktadır. 2. Zahra
  Üye

  Yozgatın Sorgun ilçesinde bulunan Kerkenes harabeleri Hatuşaşdan sonra Hititlerin en büyük Antik Kentidir. Bu şehir millattan önce Med ler tarafından kurulmuştur. Bir inanışa göre Medler ve Persler sürekli savaş halinde imişler ve bir gün yine savaşacakları zaman güneş tutulmuş ve etraf karanlık olarak yıldızlar görünmüş bunlarda Tanrı savaş istemiyor barış yapalım diye anlaşmışlar ve barışı Kerkenes Harabelerinde yapmışlar bu yüzden bu Antik kent onlar için önemlidir.
+ Yorum Gönder