+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Şah Sultan Hatun Türbesi nerede, Şah Sultan Hatun Türbesi tarihi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Şah Sultan Hatun Türbesi nerede, Şah Sultan Hatun Türbesi tarihi
  Şah Sultan Hatun Türbesi nerede


  Yozgat ili Çandır ilçesinde bulunan bu türbe Dulkadir Hükümdarı Alaüddevle Bey’in oğlu Şahruh Bey’in karısı ve Şehsuvar Bey’in kızı Şah Sultan Hatun’a aittir. Türbe içerisindeki lahitte yazılı h.905 (1499–1500) tarihli kitabeden türbenin 1499–1500 yılları arasında yapılmış olduğu anlaşılmaktadır.

  Türbe oldukça düzgün kırmızı kesme taştan yapılmış, duvar örgüsünde yer yer üç sıra beyaz kesme taşa da yer verilmiştir. Türbenin önünde bir de eyvan kısmı bulunmaktadır. Buna göre türbe eyvan ve türbe bölümü olmak üzere iki kısımdan meydana gelmiştir. Türbe kısmı kare kaide üzerine sekizgen gövdeli olup, üzeri içten kubbe dıştan sivri bir külah ile örtülüdür. Doğu yönündeki eyvan içten sivri beşik tonozlu, dıştan da kırma çatılıdır. 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Şah Sultan, I. Selimin kızı ve aynı zamanda Kanuni Sultan Süleymanında kız kardeşi olarak bilinir. Eşi Lütfi Paşa bir dönem Sadrazamlık yapmıştır. Ancak büyük bir tartışma sonrası eşinden boşanmış ve eşide Sadrazamlıktan çıkarılmıştır. Mimar Sinan tarafından Şah Sultan adına Camii yaptırılmıştır.
+ Yorum Gönder