+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Selçuklu dönemi konya ilçesi hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Selçuklu dönemi konya ilçesi hakkında bilgiler
  Selçuklu dönemi konya ilçesi

  konya5.jpg
  İslamiyetin doğuşuyla beraber Doğu Roma İmparatorluğu aleyhine büyüyen İslam Devleti, İstanbul'u hedef alan harekatları sırasında Konya üzerine de akınlar düzenlemişlerdir. Anadolu'da ve Konya çevresinde ilk İslami oluşumlar bu devirde ortaya çıkmıştır.
  1071 senesinde Malazgirt Ovası'nda yapılan Malazgirt Savaşı'ndan önce Anadolu üzerine keşif harekatları düzenleyen Türkler ve Anadolu'yu tanıyan Büyük Selçuklular, bu savaş sonucu Anadolu'nun büyük bir kısmı ile beraber Konya'yı da, ele geçirmişler ve bölgedeki uzun Bizans hakimiyetine son vermişlerdir.
  Süleyman Şah 1076 tarihinde Konya'yı Anadolu Selçukluları'nın başkenti yapmış, bilahare başkent 1080 tarihinde İznik'e nakledilmiştir. İlk haçlı seferi sırasında İznik şehri tekrar Bizans'ın eline geçmiş, sultan I. Kılıçarslan da 1097 tarihinde başşehri tekrar Konya'ya taşımıştır. Bu tarihten 1277 tarihine kadar Konya aralıksız Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkenti olmuştur. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Konya ili selçuklulardan önce bizanslıların egemenliği altındaydı.İslamiyetin yayılması bizanslılar için tehdit oluşturmaktaydı müslümanlar doğu roma üzerine seferler düzenleyerek anadoluyu keşfe çıkıyorlardı 1071 yılında yapılan Malazgirt savaşı ile konya ve anadolu pek çok yeri selçukluların topraklarına katılmış ve bölgedeki bizans hakimiyetine son verilmiştir.
+ Yorum Gönder