+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Karamanoğulları döneminde konya hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Karamanoğulları döneminde konya hakkında bilgiler
  Karamanoğulları döneminde konya


  Karamanoğulları döneminde konya.jpg

  Karamanoğullarının kökeni Azerbaycan'dan Sivas'a göç eden Hoca Saadettin'in oğlu Nur-i Sufi'ye dayanmaktadır. Buradan Torosların eteğinde olan Larende kasabasına gelip yerleşmişlerdir.Karamanoğulları Oğuzların Avşar boyundandırlar. Nur-i Sufi'nin oğlu Kerimeddin Karaman Bey 13. yüzyılda buradan başlamak üzere Kilikya bölgesinin büyük bir kısmında güç sahibi olmuş. Bunun üzerine Anadolu Selçuklu Devleti sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından bölgenin beyi olarak atanmıştır.Karamanoğlu Mehmet Bey Konya'yı 1277 yılında beyliğine katmış ve Anadolu Selçuklu Devleti'ne son vermiştir. Konya şehrini Karamanoğulları topraklarına katmış ve beyliğinin başkenti yapmıştır. Tam 16 kez Osmanoğulları ve Karamanoğluları arasında el değiştirmiştir. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Karamanoğlullarının kökeni Azerbaycandan sivas iline göç etmiş hoca sadettinoğlu nuri sufiye dayanmaktadır. Karamoğllarından önce selçukluların egemenliği altında olan konya ili karamanoğlları tarafından zaptedilmiş ve anadolu selçuklu devletine son verilmiştir.
+ Yorum Gönder


konyayla ilgili bilgiler