+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Anadolu da arkeolojik değeri olan yerler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Anadolu da arkeolojik değeri olan yerler
  Anadolu da arkeolojik değeri olan yerler

  İSTANBUL - Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin uluslararası yayını olan Actual Archaeology Magazine Anatolia 2 Rezan Has Müzesi sponsorluğunda dünya okuyucusu ile buluştu.

  Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olan arkeoloji dergisi, başta İngiltere olmak üzere Japonya, ABD, Fransa, İsveç, Yunanistan, İtalya, Almanya ve Danimarka ve Avusturyalı okuyucuya Anadolu’nun kültürel zenginliğini sunuyor. Actual Archaeology Magazine Türkiye’nin kültürel ve arkeolojik zenginliğini dünyaya tanıtımı noktasında çok büyük bir avantaj sağlıyor. Dergi ile birlikte Anadolu’nun bilinmeyen onlarca antik kenti de dünyaya tanıtılıyor.

  anadolu-da-arkeolojik.jpg

  İçerik olarak Türkiye sayısından farklı ancak Türkiye kapağı ile aynı olan İngilizce sayı; Magnesia, Assos Antik kentleri ve İzmir’in ilk yerleşimi olan Yeşilova Höyük gibi konular içermekte. Dergide öne çıkan bir diğer konu ise; Homeros’un destanına kaynaklık eden, üç güzeller yarışmasına sahne olan kent Antandros. Ayrıca fotoğraflarla Frigya kültürünün anlatıldığı dergide, dünyanın en güzel mozaiklerinden biri olan Kibyra Mozaiği de yer almakta. Kapak konusu olarak Göbekli Tepe’ye yer veren bu sayıda; bulunduğu günden beri bilim dünyasının ve arkeolojinin ilgi odağı olan bu ören yeri, kazı başkanı Klaus Schmidt’in kaleminden okuyucuyla buluşuyor. Klaus Schmidt; Göbekli Tepe’nin tarihöncesi dönemin önemli kült alanlarından biri olduğunu ve yılın belli zamanlarında avcı toplayıcı insan topluluklarının buraya gelerek törensel bir festival düzenlediklerini aktarıyor bu nedenle dergi, son çalışmalar ve yorumların izinde Göbekli Tepe’yi tanıtan önemli bir kaynak oluyor. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Anadolunun her yerinde ayrı bir tarihi yapı bulunmaktadır. Anadolunun tarihi yerlerini anlatan arkeoloji dergisi basılmaktadır. Bu dergi İngiltere, Japonya, İtalya , İsveç, Yunanistan, Almanya, ABD ve Danimarka da çok ilgi görmektedir. Bu dergi ülkemizin tarihi zenginliklerini yurt dışına tanıtmasını sağlamaktadır.
+ Yorum Gönder