+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Nevşehir avanosta çömlekçilik Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nevşehir avanosta çömlekçilik
  Nevşehir avanosta çömlekçilik

  Nevşehir'in 18 km kuzeyinde olan Avanos'un antik dönemdeki adı Venessa'dır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir. Kızılırmak'ın getirdiği kırmızı toprak ve milden elde edilen seramik çamuru, Avanoslu seramik sanatçılarının elinde şekil almaktadır.

  comlekcilik.jpg

  Çömlekçilik
  Avanos'ta da Hititler'den beri çarkla çanak-çömlek yapıldığı bilinmektedir.Bu el sanatı kavimden kavime,babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiştir. Avanos'un dağlarından ve Kızılırmak'ın eski yataklarından yumuşak ve yağlı kil topraklar elenir ve iyice yoğurularak çamur haline getirilir.Çark adı verilen ve ayakla döndürülen aaagah üzerindeki çamurun maharetle şekillendirilmesiyle istenilen çanak yapılmış olur.İşlik denilen atölyelerde üretilen çanaklar önce güneşte,daha sonra da gölgede kurutulduktan sonra,saman ve talaşla yakılan fırınlarda 800 dereceden başlayıp 1200 derece sıcaklık arasında özenle pişirilir.

  Yörede yemek kapları,su testileri,kışlık yiyecek saklamak için çömlekler ve küpler,su kükleri tanınan çanak ürünleridir. Avanos,günümüzde ''Kapadokya'nın El Sanatları ve Alış-veriş Merkezi'' olarak tanınmaktadır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Nevşehire bağlı olan avanosta geçmişten beri çömlekçilik yapılmaktadır. Pek çok çömlek atölyesinin bulunduğu avanosta çömlekçilik geleneği Hititler zamanından beri sürdürülmektedir. Avanos ilçesine kızılırmağın getirdiği toprak Avanoslu ustaların elinde çömlek olarak şekil almaktadır.
+ Yorum Gönder


çömlekçi,  seramik yapımı,  avanos çömlekçilik,  cömlekcilik,  nevşehir çömlekçilik,  çömlekçilik hakkında bilgi