+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Göreme açık hava müzesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Göreme açık hava müzesi
  Göreme açık hava müzesi


  Nevşehir'e 13 km. uzaklıkta ve Göreme kasabasının 2 km. doğusunda yer alan bir kaya yerleşim yeridir. M.S. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatı yaşanmıştır. Hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları mevcuttur. Bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir. Soğanlı, Ihlara, Açıksaray aynı eğitim sisteminin daha sonraları görüldüğü yerlerdir.

  goreme acik hava muze.jpg

  Kiliseler, 2 tür teknikle boyanmıştır. Birincisi, doğrudan doğruya kaya yüzeyi düzeltilerek üzerine yapılan boyama; ikincisi ise, kaya üzerine yapılan secco (tempera) ve fresko tekniği ile yapılan boyamadır. Kilisede işlenen konular İncil ve Hz. İsa'nın hayatından alınmıştır.

  Göreme Açık Hava Müzesi'nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise bulunmaktadır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Göreme ilçesi Nevşehir iline bağlı bir ilçedir. Göreme ilçesi açık hava müzesi niteliğindedir. Göreme ilçesi Nevşehir iline 13 km uzaklıkta yer almaktadır. Göremede ki kayalıklar eski yerleşim yeridir. Göremedeki her kayanın içinde kilise şapel ve yemekhane bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


göreme açık hava müzesi,  acık hava müzesi