+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Nevşehir müzesi tarihi eserler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nevşehir müzesi tarihi eserler
  Nevşehir müzesi tarihi eserler

  Nevşehir Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde, Neolotik dönemden Erken Cumhuriyet dönemini kadar çeşitli uygarlıklara ait 22 bine yakın tarihi eserin bulunduğu bildirildi.

  Nevşehir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, Kapadokya bölgesinde 1960 lı yıllarda Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Topaklı beldesindeki höyükte İtalyan bilim adamlarınca ilk olarak başlatılan ve günümüze kadar çeşitli merkezlerde gerçekleştirilen kazılardan elde edilen tarihi değerlerin yanı sıra, vatandaşlardan satın alınan Arkeolojik ve Etnoğrafik eserlerin sergilendiği Nevşehir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, İç Anadolu bölgesinin en önemli müzelerinden biri olarak değerlendiriliyor.

  nevsehir muzesi.jpg

  Yetkililer, Neolitik dönemden başlayarak Tunç Çağı, Demir Çağı, Mezopotamya, Urartu, Asur Ticaret Kolonileri Dönemi, Grek, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma yaşanılan dönemin kültürel ve sosyal yaşamın izlerini taşıyan Arkeolojik, Etnoğrafik ve Bronz, Gümüş ve Altın Sikkelerden oluşan 22 bine yakın eserin Nevşehir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde yer aldığını belirttiler.

  Nevşehir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde yer darlığı başta olmak üzere, eserlerin benzer nitelikte olması gibi nedenlere dayalı olarak ancak bin 500 civarındaki eserin sergilenebiliyor. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Nevşehir etnografya müzesinde neolotik dönemden erken cumhuriyet dönemine kadar tarihi değeri olan 22 bine yakın eser sergilenmektedir. Nevşehir etnografya müzesi iç anadolunun en önemli müzesidir.
+ Yorum Gönder


nevşehir müzesi tarihi eser vikipedi