+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Kızılay güvenpark meydanı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kızılay güvenpark meydanı
  Kızılay güvenpark meydanı

  Güvenpark Anıtı (Güvenlik Anıtı - Emniyet Abidesi) , Ankara Kızılay Meydanında Güvenpark içerisinde bulunan Türk ulusunun polis ve jandarmaya olan güvenini , Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda ve İnkılap hareketlerinde beraber bulunduğu arkadaşlarını temsil eden heykeller ve insan zekasını, çiftçinin tarım çalışmalarını betimleyen kabartmaların yer aldığı anıttır.

  Güvenpark meydani.jpg

  Cumhuriyet yönetiminin kamu yapılarını konutlarını ve çevresini planlayan Avusturyalı mimar C. Holzmeister , Kızılay Meydanında bir park ve anıt önermesiyle yapımına başlanmıştır. Bronzdan yapılan heykeller Avusturya'da Viyana Erdberg dökümhanesinde gerçekleştirilmiştir. Mamak taşı kullanılan kaide üzerindeki kabartmalar Türkiye'de yapılmıştır. Anıtın taş kısımlarında Franz Wirt, Triberer ve Anton Hanak'ın diğer öğrencileri ile Türk ustaları çalışmıştır.

  Anton Hanak tarafından başlanan anıt Hanak'ın 6 Ocak 1934 yılında ölümü üzerine anıtı tamamlama işi verilen Joseph Thorak tarafından 1935 yılında tamamlanmıştır.[1]

  Anıtın kaidesi 37 metre uzunluğu, orta blok 8 metre, yan kanatlar 2 metre, bronz figürlerin boyu 6 metredir.

  Anıtın kaidsesinde Atatürk'ün Türk, Öğün, Çalış, Güven özdeyişi yazar.[2] 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Kızılayda bulunan güvepark meydanı ankaranın en çok bilinen ve en işlek yerlerinde bir tanesidir. Güvenpark anıtında askerleri simgeleyen heykeller ve türk insanının çalışkanlığını simgeleyen çiftçi heykelleri bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder