+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve İç Anadolu Bölgesi Forumunda Erciyes Dağı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Erciyes Dağı
  Erciyes Dağı  Erciyes Dağı, 3.917 m. yüksekliği, bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ve insana ilahî duygular veren azametiyle, Kayseri’nin sembolüdür.

  Sönmüş bir “küme volkan” olan dağdaki volkanik patlamaların 30 milyon yıl önce başladığı, Erciyes'ten çıkan küllerin rüzgârla kilometrelerce uzaklara taşınarak,


  Hasan Dağı ile birlikte,
  Kapadokya bölgesindeki peri bacalarını oluşturduğu düşünülmektedir. Yüksek kısımları her mevsim karla kaplı olan Erciyes’in kuzeyinde bir kilometre uzunluğunda dağ buzulu vardır. Ayrıca dağın doruğunda bulunan, Bizans rahiplerinin inzivaya çekildiği mağaralar, kötü hava şartlarında dağcılar için sığınak olmaktadır.

  Dağcılık ve kış sporlarında Türkiye’nin belli başlı merkezlerinden olan Erciyes, Kayseri’nin 30 km. güneyinde yer alır. Erciyes kayak pisti dünyanın en iyi kayak pistlerindendir
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Türkiyenin en yüksek altıncı dağı olan Erciyes dağı yüksek derecede aşınmaya uğramıştır ancak tam olarak bilinmese de en son millattan önce püskürdüğü kabul edilir. Dağcılık ve kış sporlarında Türkiyenin belli başlı merkezlerinden biridir.
+ Yorum Gönder