+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Nano Teknolojiyi İlk Kim Buldu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Nano Teknolojiyi İlk Kim Buldu
  Nano Teknolojiyi İlk Kim Buldu


  Nanoteknolojinin ortaya çıkışını, 1959 yılında fizikçi Richard Feynman’ın, malzeme ve cihazların moleküler boyutlarda üretilmesi ile başarılabilecekler üzerine yapmış olduğu “There's Plenty of Room at the Bottom” başlıklı ünlü konuşmasına kadar dayandırabiliriz. Günümüzde nano teknoloji alanında Foresight Ensititüsü tarafından her yıl Feynman ödülü veriliyor.

  Nanoteknoloji terimi ilk kez Norio Taniguchi tarafından "Temel Nano-Teknoloji Konseptleri" adlı makalede dile getirildi. Nanoteknolojiyi şöyle tanımlıyordu: "Atom ya da molekül molekül ayırma, birleştirme, bozma sürecine nano teknoloji denir".

  K. Eric Drexler 1980'lerde molekülleri deterministik olarak işlemeyi detaylı bir şekilde inceledi. "Yaratma Fabrikaları: Nanoteknoloji Devri" (1986) (ilk nano teknoloji kitabı) , "Nanosistemler: Moleküler Makinalar, İmalat ve Hesaplama" (ilk nano teknoloji okul kitabı) adlı kitapları ile ortaya attığı düşünceler "moleküler üretim" olarak biliniyor. 1981'de Drexler ilk nano teknoloji makalesini yayınladı.

  1989'da ilk nano teknoloji dergisi olan "Nanotechnology" dergisi yayına çıktı. Hala yayınlanmaktadır ve dünyanın en prestijli dergilerindendir.

  1991'de Sumio Iijima karbon nanotüpü buldu.

  1996'da Nasa nano teknoloji üzerinde çalışmaya başladı.

  1996'da ilk nano teknoloji şirketi Zynex kuruldu.

  Bu gelişmeleri takiben 2000 yılında Amerikan Ulusal Nanoteknoloji Grubu kurulmuş ve nano teknolojiye verilen maddi destek 2005 yılında milyar dolara yaklaşmıştır. 2000 yılında Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri Biyomühendislik Konsorsiyumu "Nanobilim ve Nanoteknoloji: Biyomedikal araştırmaların şekillendirilmesi" başlığı ile yapılmıştır.alasayvan.net
  alıntı 2. Forumacil
  Devamlı Üye

  Nano Teknolojiyi Kim Buldu


  Nanoteknoloji hakkında gerçekleri analiz ederken, bu icadın gerçekleştirilmesinde iki kişinin payı olduğunu belirtmek gerekir. Nanoteknoloji kelimesini ilk ortaya atan, 1974 yılında Profesör Norio Taniguchi’dir. Atomların ve moleküllerin güçlendirilmesi fikri ilk kez 1959 yılında Richard Feynman tarafından gündeme getirildi.

  Feynman, 29 Aralık 1959 tarihinde Amerikan Fizik Derneği Toplantısında yaptığı konuşmda, özel olarak tasarlanmış aletler kullanarak izlenecek bir prosedürle molekülleri ve atomların, güçlendirilebileceğinden bahsetmiştir. Bu prosedüre o tarihte henüz bir isim koyulmamıştı.

  Profesör Taniguchi, 1974 yılında yaptığı çalışmalar ile nanoteknoloji hakkındaki gerçekleri su yüzüne çıkardı. Çalışmalarında atomlar ve moleküler olarak süreci tanımladı ve bu sürece Nanoteknoloji adını verdi.

  Dr. K Eric Drexler’in (Engine of Creation and Nanosystems) kitabı ile nanoteknoloji kelimesinin tanınmasını ve popüler olmasını sağladı. Kitap 1986 yılında çıktı ve konuyla ilgili ilk kitap oldu.

  1980 de icat edilen taramalı tünel mikroskopu (scanning tunneling microscope) sayesinde nanoteknoloji atağa kalktı. Süreç yarı-iletken nanokristallerin gelişmesi, metal oksit nano parçaların nedenleri ve kuantum nokataları hakkındaki gerçeklerin ortaya çıkması ile devam etti.

  1987 yılında ilk protein mühendisliği sempozyumu düzenlendi. Ertesi yıl üniversitelerde nanoteknoloji ile ilgili dersler okutulmaya başladı. 1991 yılında atomik kuvvet mikroskobu icat edildi.

  Nanoteknolojinin Faydaları

  Hala emekleme döneminde olsa da nanoteknolojinin potansiyel yararları bilim adamları tarafından onaylanmaktadır.

  Nanoteknoloji, ucuz enerji, çevre kirliliği olmadam üretim, daha etkili ilaçlar, daha başarılı hastalık teşhisi ve organ nakli, saf ve temiz su oluşturulması, daha ez emek harcanarak genetiği değiştirilmiş daha sağlıklı tarım ürünleri elde edilmesi gibi yaralar sağlayabilir.

  Nanoteknolojinin Potansiyel Riskleri

  Nanoteknolojinin insan sağlığı üzerindeki riskleri henüz tam olarak bilinmiyor. İnsan vücudunun nanoteknolojiden nasıl etkileneceği henüz araştırma aşamasında. Çevreye olan etkisi de araştırılmaya devam ediyor.

  En potansiyel tehlike gri çamur efekti (grey goo effect) olarak adlandırılıyor. Nano organizmaların (nanobot) kendi kendine gelişmesi, kendi yapay zekalarını kullanmaya başlamaları gelecekte büyük sorunlara neden olabilir.

  Nanoteknoloji modern toplumun yaşama kültüründe devrim yapabilecek bir potansiyele sahiptir.
 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Nano teknoloji atomların birer birer kullanılarak dünyada eşi ve benzeri olmayan ürünler yaratmaya ve yaratılan ürünleri kullanmayı amaçlayan bir kurumdur bu kurumun ismini bulan kişi 1924 tarihinde Norio Taniguchi'dir.
+ Yorum Gönder


nano teknolojiyi kim buldu