+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Anesteziyi Kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Anesteziyi Kim Bulmuştur
  Anesteziyi Kim Bulmuştur

  Bir ameliyat sırasında hastanın uyutulması, ilk kez 30 Mart 1842 günü, ABD’ nin Jefferson kentinde uygulandı. Dr. Crwford Long, “James Venable” adlı öğrenciyi, boynundaki kisti almadan önce eterle uyuttu.
  Dünyadaki bu ilk anestezi uygulaması için James Venable’ın ameliyat ücretinin dışında fazladan 2 dolar 25 sent ödemesi gerekti. Dr. Long, kapalı bir toplum olan Jefferson halkına, eteri ilk tanıtan bir bilimadamı olmuştu. Gençler, bu maddeye büyük ilgi gösterdiler ve ebeveynlerinin bilgisi dışında, birbirlerine küçük şakalar yapmak için Dr. Long’dan kendilerine bir miktar eter vermesini istediler. Gençlerin bu isteğini kıramayan Dr. Long, bir rastlantı sonucu, aşırı miktarda koklandığı zaman, eterin kişiyi hiçbir şey duyumsamayacak hale getirdiğini gördü. Bunun üzerine, James Venable’a yapacağı ameliyatta bu harika ilaçtan yararlanmaya karar verdi ve sonuç çok başarılı oldu. Daha sonra, dokuz başka ameliyatta da bu yöntemi kullandı. Bunlardan birinde, bir zenci çocuğun parmağını kesti. Ne var ki, onun tıp biliminde yeni çığırlar açan bu çalışmaları, Jefferson kentinin son derece tutucu olan halkını rahatsız etti. Kendisini “büyücülükle” suçlayan yaşlı Jeffersonlular, çalışmalarına derhal son vermediği takdirde, linç edileceğini söylediler. Dr. Long, çaresiz anestezi bilimine büyük katkilar sağlayabilecek araştırmalarına son verdi.
  Onun tıp bilimine yaptığı ve önemli katkı da, Georgia Eyaleti Tıp Derneği tarafından yapılan bir araştırma sonucu, 1852 yılında gün ışığına çıkarılıncaya kadar gizli kaldı.

  Anestezi ile ilk diş çekimi
  Anestezi uygulayarak ilk diş çeken kişi, ABD’- nin Conaecticut eyaletinde, Hartford kenti doktorlarından John M. Miggs’dir, Riggs’e bu yöntemi öneren meslektaşı, Dr. Horace Wells, 11 Aralık 1844 günü, gezginci bir tiyatronun şovmeni tarafından bulunan güldürücü gazın (diazot monoksid) ağrı kesici bir etki yaptığını fark etti. Grander Colton adlı şovmen, bulduğu gazın bu özelliğini bilmiyor, ondan yalnızca numaralan sırasında insanları güldürebilmek için yararlanıyordu. Dr. Riggs, meslektaşı Dr, Weils’in önerisiyle, bu gazdan yararlanarak, sağlam bir dişi hiç acı duyurmadan çekti. Bu buluştan son derece keyiflenen Dr. Welis, “diş çekiminde yeni bir ufkun açıldığını” duyurdu. Ancak, Dr. Wells’in o gün bilmediği bir şey vardı. Diazot monoksidin etkin ve güvenli bir biçimde anestezik olarak kullanılabilmesi için oksijenle karıştırılması gerekirdi. Bu bilgiden habersiz olan Dr. Wells, kahkaha gazını ağrı kesici olarak kullanarak 40 diş çekti.Bunlardan yarısı başarıyla sonuçlandı. Ama, bir kezinde hastalarından biri ölümün eşiğinden dönünce, denemelerine derhal son verdi.

  Bu arada, Dr. Wells’in eski ortaklarından William Morton, ıslah edilmiş sülfirik eter kullanarak, 1846 yılının Eylül ayında, ağrısız diş çekimim başardı. Bu tarih, ağrı kesicilerle ilgili gelişimin başlangıç noktası olarak kabul edilir.

  Anestezi yöntemiyle yapılan bir doğumla sağ olarak dünyaya gelen ilk çocuk İndian Medical Service doktorlarından William Carstairs’ in kızı Wilhelmina Carstairs’tir. Dr, Carstairs, eşinin ağrısız bir biçimde doğum yapmasını öneren meslektaşı Dr. James Young Simpson’un isteğini kabul etti. Doğum doktoru James Young Simpson, meslektaşının eşini doğum sırasında “kloroform” ile uyuttu. Anne, uyandığında kolları arasında kızım görünce, doğum yaptığına güçlükle inandırıldı. Aradan 17 yıl geçtikten sonra Wilheîmina’nın bir fotoğrafını gören doğum doktoru Simpson, yaşanan mucizenin etkisiyle, “Ah, hazreti anestezi” diye bağırdı.

  İlk Lokal Anestezi
  Kokainin ağrı kesici etkisi, ilk kez Viyana’daki Alman Hastanesi doktorlarından Karl Koller tarafından bulundu. Koller, Sigmund Freud ile birlikte, kokainin morfin bağımlılığına karşı tedavi edici etkilerini araştırıyordu. Kokain, anestetik olarak ilk kez, Josef Brettauer tarafından Heidelberg Kliniği’nde bir göz hastasının ameliyatı sırasında kullanıldı. Dr. Brettauer, kokainin bu konudaki yararlarını, 15 Eylül 1884te Heidelberg’de yapılan Oftalmoloji Kongresi sırasında Dr. Koller’den öğrenmişti. Enjeksiyon yoluyla lokal anestezi ya da sinirsel bölge anestezisi, 1885 yılında Baltimore’daki John Hopkins Üniversitesi doktorlarından William Halstead tarafından takdim edildi.
 2. Zarafet
  Üye

  Ameliyatlar yaklaşık 150 yıldır anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyatta ağrı duymamamız için gerekli olan anestezidir. Ameliyat sırasında anestezi uzmanı uygun miktarda ve sürede anestezi ilaçları uygulayarak hastanın ameliyatına destek verir. Anestezi çeşitleri arasında; Genel Anestezi, Bölgesel Anestezi ve Lokal Anestezidir.
+ Yorum Gönder