+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Motosiklet yarışını kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Motosiklet yarışını kim Bulmuştur
  Motosiklet yarışını kim Bulmuştur


  Motosiklet yarışı belirli bir pistte veya açık arazide motosikletle yapılan heyecanlı fakat tehlikesi çok olan spordur. Yarışlar hıza ya da puana dayalı olarak yapılmaktadır. Motosiklet yarışı, otomobil yarışlarından sonra 1897’de İngiltere’de Londra yakınlarında Richmond’da ilk olarak yapıldığı tahmin edilmektedir.

  Bir başka motosiklet yarışı ise Fransız Otomobil Kulübü, 20 Eylül 1896 günü Paris-Marseilles Otomobil Yarışı ile birlikte motosiklet yarışı da düzenledi. Motosikletler, 152 kilometrelik Paris-Nantes etabım gidip geleceklerdi. Bu ilk motosiklet yarışına sekiz motosiklet katıldı. Bunlardan üçü, üç tekerlekli De Dion; üçü, üç tekerlekli Michelin-Dion; biri, üç tekerlekli Bollee; biri de Bidebrand- Wolfmüller marka idi. Yarışın birinciliğini Michelin-Dion marka motosikletleriyle M. Chevailer 4 saat 10 dakika 37 saniyede kazandı.

  İlk milletlerarası motosiklet yarışları Avusturya, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın katılmalarıyla 1904’te Fransa’da düzenlendi. Aynı yıl içersinde günümüzde milletlerarası motosiklet pist yarışlarını düzenleyen FIM (Uluslararası Motosiklet Federasyonu) kuruldu.
  İlk pist yarışı 1907’de İngiltere’de yapıldı. Aynı yıl içersinde Man Adasında düzenlenen Otomobil Birliği Turist Kupası (TT) yarışı İngiltere’de yapıldı. Bu yarış 1911’den beri dünyânın en uzun ve en ünlü yarışlarındandır. Yarışın yapıldığı parkur uzunluğu (60.72 km), 264 dönemeçli olmasıyla da meşhurdur.

  Başlıca milletlerarası motosiklet yarışları, Grand Prix (Büyük Ödül) yarışları olarak isimlendirilir. İlk Grand Prix yarışmaları 1920’de Fransa’da, 1921’de Belçika ve İtalya’da, 1922’de İsveç’te, 1923’te Almanya’da düzenlenmeye başlanmıştır. 1969’a kadar yapılan motosiklet yarışı şampiyonalarında motor silindiri hacimleri 125, 250, 350 ve 500 cm3 olarak 4 grupta yapılıyordu. Daha sonraları 50 cm3 hacimli motorlarla sepetli motosikletlerde yarışlara katılmaya başladı. Bir Grand Prix yarışını birinci olarak bitiren 15 puan, ikinci bitiren 12 puan, üçüncü bitirene 10 puan alır. Puanlama bu şekilde devam eder. Onuncu ise bir puan alır.

  Bundan başka Amerika-İngiltere ikili yarışlarıyla ünlü yol yarışı olan Daytona 500 motosiklet yarışları da dünyâca meşhurdur. Motosiklet yarışları bir bitiş çizgisine ulaşmak için yapıldığı gibi puan sistemine dayalı olarak da yapılmaktadır. FIM’ın düzenlediği Dünyâ Kupası şampiyonaları 1949’da başlamıştır. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Motosiklet bir taşıma aracı olup bilindiği gibi bisiklete benzeyen bir görüntüye sahiptir. ancak bisikletten farklı ola bu araç bilindiği gibi içten yanmalı bir motora sahiptir. bunun dışında bu araç bir yada iki kişiyi taşıyan bir kapasiteye sahiptir. son olarak ilk yapılan motorsiklet buhar ile çalışmak da idi.
+ Yorum Gönder