+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve İlk Kim Neyi Buldu Forumunda Motosikleti kim Bulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Motosikleti kim Bulmuştur
  Motosikleti kim Bulmuştur


  İki tekerlekli motorlu taşıtlara motosiklet denmektedir. Motor gücü ve yapısına göre mobilet ve motosiklet olarak iki ana tipi vardır. İkinci Dünya Savaşı öncesi Avrupa’da halkın bisikletlere küçük motorlar takmasına kadar dayanır. İlk motosikletler de bu yapıdaydı. Düşük maliyetleri ve hafif olmaları sebebiyle ilgi gördü. Kaynaklarda motosikletin keşfi olarak aynı târihte gerçekleştirilen iki teşebbüs vardır.

  Motosikleti kim icat etti

  1885 tarihinde Alman G. Daimler kendiliğinden tahrikli bir motor yapmak için, ön model olarak, iki zamanlı bir benzin motorunu bisiklette deneyerek, motosikleti gerçekleştirmiştir. Aynı târihte yine bir Alman, Haury Hildebrand, bisikletin üzerine buhar motoru takarak kendi motosikletini yapmıştı. 1892’de Hildebrand Alois Wolfmüller ile birlikte iki zamanlı sonra da 4 zamanlı motora sâhip motosikletler yaptılar. Bu ilk motosikletlerde arka tekerlek motor volanı olarak kullanılıyor, kayışla tahrik ediliyordu. Bütün bu tiplerde birinci motora ilk hareketi pedallarla veriliyordu.

  Almanya’nın Cannstatt kentinde Gottlieb Daimler tarafından yapıldı ve patenti de 29 Ağustos 1885 günü alındı. Araç, tek silindirli, dakikada 700 devirliydi. İlk motosiklet sürücüsü de, Gottlieb’in oğlu Paul Daimler oldu. Genç Daimler, 10 Kasım 1885 günü, Cannstatt’tan Untertürkheim’a gidip dönerek, motosiklet üzerinde 6 mil yol aldı. Gottlieb Daimler, bu ilk motosikleti ticari amaçla değil, yeni geliştirdiği benzinli motoru denemek için yapmıştı.

  Ticari amaçla ilk motosiklet, 1894 yılında Münih’te, Heinrich Hildebrand, Wilhelm Hildebrand ve Alois Wolfmüller tarafından yapıldı. 2.5 beygir gücündeki bu motosikletin adı, “Motorrad” idi. Su soğutmalı 7600 cc’lik tek silindirli motoru, dakikada 600 devirli ve saatte 24 mil yapacak güçteydi. 1894 yılının Kasım ayında, ilk 50 adetlik parti piyasaya sunuldu. Sonraki iki yıl içinde üretilen motosiklet sayısı 1000′i aştı. Aynı yıl, Fransa’da da Alexandre Darraco, “Millet” marka motosikletlerin üretimine başlamıştı.

  26. Middlesex Motosiklet Birliği’ne ait “Cyclometer” marka üç tekerlekli motosiklet, 30 Mart 1899 günü, orduda kullanılan ilk motosiklet olarak tarihe geçti. Chelsea’daki karargâhtan çıkarak Woking’deki Güney Londra Gönüllüleri Tugayı’na gitti. Aracın sürücüsü C.H. E. Rush idi. Savaşta kullanılan ilk motosiklet ise bir “Spitfire” idi. Güney Afrika Savaşı sırasında İngiliz Ordusu’ndan Teğmen F.R.S. Bircham tarafından 1900 yılında Mafeking yöresinde keşif amacıyla kullanıldı.

  ilk motosiklet kazası ise 11 Şubat 1899 günü meydana geldi. George Morgan adlı 37 yaşındaki rahip, yeni aldığı motosikletiyle görevine giderken düştü ve iç kanama geçirdi. Olaydan 12 gün sonra hayatını kaybetti. 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  aslında motosiklet iki tekerli olması açısından çok daha eski olabilirmiş gibi geliyor ama ilk motosikletin adı Cyclometer ve ilk piyaaya çıkış tarihi 1899 yılıdır
+ Yorum Gönder